Vatikán – Papež František ve středu hovořil prostřednictvím videokonference s ruským pravoslavným patriarchou Kirillem, klíčovým duchovním podporovatelem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Tiskové středisko Vatikánu podle National Catholic Reporter uvedlo, že František odmítl ospravedlnění invaze jako „svatou válku“ a řekl, že „dnes nemůžeme používat tento slovník“.
V posledních týdnech Kirill používal náboženský jazyk, aby ospravedlnil svou podporu pro ruskou vojenskou agresi. Podle vatikánského prohlášení se rozhovor soustředil „na válku na Ukrajině a roli křesťanů a jejich pastýřů při dělání všeho možného, aby zavládl mír“.
SOUVISEJÍCÍ – Papež řekl, že Ježíš dnes umírá u Charkova nebo je brancem na frontě
„Jsme pastýři téhož svatého lidu, který věří v Boha, proto se musíme sjednotit v úsilí napomáhat míru, pomáhat trpícím, hledat cesty pokoje a zastavit palbu,“ řekl podle vatikánského prohlášení František ruskému patriarchovi.
„Ti, kdo touto válku trpí, jsou lidé, jsou to ruští vojáci a jsou to občané, kteří jsou bombardováni a umírají,“ pokračoval papež. „Církev musí používat jazyk Ježíše, ne politiky,“ cituje prohlášení National Catholic Register.
„Války jsou vždy nespravedlivé. Protože ten, kdo trpí, je Boží lid,“ pokračoval František. „Naše srdce se nemůže ubránit pláči před dětmi, zabitými ženami, všemi oběťmi války. Válka nikdy není cesta Duch, který nás sjednocuje a nás jako pastýře žádá, abychom pomáhali lidem, kteří trpí válkou.“
Dřívější prohlášení ruské pravoslavné církve uvedlo, že obě strany „podrobně diskutovaly“ o situaci na Ukrajině.Videokonference mezi Františkem a Kirillem byla jejich prvním setkáním od roku 2016, kdy se obě duchovní autority osobně potkaly na Kubě.
NCR připomíná, že Kirillova podpora Putinovy invaze nejenže vytvořila napětí na poli ekumenismu, ale vedla k rozkolu mezi ruskými pravoslavnými církvemi po celém světě.
Ruský patriarcha se snažil vykreslit invazi jako snahu bránit se morálnímu relativismu a dekadenci Západu a tvrdil, že Ukrajina je součástí „kanonického území“ ruské pravoslavné církve. K dnešnímu dni se od vypuknutí konfliktu nejméně 160 pravoslavných farností v tuctu zemí snažilo připojit k jiným společenstvím.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František