Vatikán – Říjnový evangelizační úmysl Apoštolátu modlitby se zaměřuje na misijní poslání laiků v církvi, a zejména pak na větší podíl žen na zodpovědných pozicích v církevních institucích. Papež František jako obvykle doprovodil tento modlitební úmysl krátkým videposelstvím, z něhož vyplývá, že se nejedná o jakousi sociologickou operaci či zajištění genderových kvót, nýbrž o uvědomění si vlastního křtu.
“Nikdo nebyl pokřtěn jako kněz či biskup. Všichni jsme byli pokřtěni jako laici. Laici a laičky jsou v církvi protagonisty. I dnes ještě potřebujeme rozšířit prostory k výraznějšímu zastoupení žen v církvi. Jde pochopitelně o laickou účast, avšak zdůrazňující ženská hlediska, protože většinou se s ženami nepočítá. Musíme podpořit integraci žen na místech, kde dochází k důležitým rozhodnutím. Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích, aniž bychom podlehli klerikalismu, který ruší laické charisma, ” říká podle Vatikánského rozhlasu papež František ve videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby.
Biskup Malý by uvítal více příležitostí pro ženy v církvi
Biskup Malý se domnívá, že ženy by v katolické církvi měly dostat více příležitostí. Jejich vnímání a myšlenky by tak obohatily církev.
„Je důležité, že ženy dostávají větší prostor a že nejsou odsouvány jen do role pomocnic,“ řekl v únorovém rozhovoru pro Český rozhlas Václav Malý a poukázal na dlouhodobý trend, který není typický jen pro katolíky, že v kostelích je více žen než mužů.
„Je dobré, aby i do církve více proniklo vnímání a myšlení žen, protože člověk je stvořen jako muž a žena, ale navzájem se mají doplňovat. To je už na začátku Bible,“ dodal Malý a argumentoval, že papež František nechal vytvořit komisi, která má zkoumat tradici prvotní církve, protože biblické texty mluví o pozici jáhenek.
Švédská luteránská církev má více žen v postavení kněží než mužů
V této severské zemi, o které se často hovoří jako o vzoru rovnosti žen a mužů a kde mají ministři náboženství titul kněze, hovoří statistiky jasně: od letošního července jsou z 50,1 procenta kněžími ženy a jen ze 49,9 procenta muži.
Švédská luteránská církev je podle Ekumenické rady církví zřejmě první církví na světě, která má více žen v postavení kněží než mužů.
Ve švédské církvi, která má 5,8 milionu členů (země má 10,3 miliony obyvatel), zaujímají ženy pevné postavení, ujišťuje Sandra, která byla vysvěcena na kněze před šesti lety. Od roku 2014 ostatně stojí v čele švédské církve Antje Jackelénová.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – papež František
1 Komentář
Karel Krejčí
Ano, je možné, že změnou poměru mužů a žen na předních pozicích v ŘKC dojde ke zcela zásadnímu zlomu v její celkové pastýřské úspěšnosti a křivka efektivity ztráveného času duchovní tématikou a administrativou poroste strmě nahoru. Nepochybně je to řešení pro již tolik potřebné a očekávané oživení sice dobře zaběhnutého, ale na druhé straně patrně i stagnujícího způsobu vedení této církve. Jak je vidno, tato církev se viditelně nebrání různým inovacím a způsobům, jak zatraktivnit náboženství a dokonce nabízí zajímavá uplatnění a příležitosti pro případné zájemce, jak uplatnit své individuální přednosti a schopnosti. Tato církev je snad jediná, která opravdu nikomu nestraní.