Vatikán – Papež František dnes vyzval novináře, aby se vyhýbali falešným zprávám a aby se zabývali lidmi, kteří jsou v těžké situaci, ale už jim není věnována pozornost. Při setkání se zahraničními zpravodaji ve Vatikánu také vzdal čest novinářům, kteří zemřeli při výkonu své práce, a zdůraznil, že svoboda médií je indikátor toho, v jakém stavu se daná země nachází.
„S bolestí jsem vyslechl statistiky o vašich kolezích, kteří byli zabiti při statečném a zapáleném výkonu své práce v mnoha zemích, když informovali o tom, co se děje ve válkách, a o dalších dramatických situacích, v nichž na světě žije tolik našich bratrů a sester,“ řekl mimo jiné František.
Svoboda tisku a svoboda slova je důležitým ukazatelem toho, v jakém stavu se nachází „zdraví státu“, poznamenal papež, aniž konkrétně nějakou zemi jmenoval. „Nezapomínejme, že jednou z prvních věcí, kterou diktatura dělá, je odstranění svobody sdělovacích prostředků nebo její předstírání,“ dodal.
„Potřebujeme novináře, kteří jsou na straně obětí, na straně těch, kteří jsou pronásledováni, na straně těch, kteří jsou vyloučeni, odsunuti stranou, diskriminováni,“ uvedl rovněž František při setkání s několika stovkami novinářů.
Agentura AP poznamenala, že František se setkává se zpravodaji pravidelně při svých zahraničních cestách, dnešní akce je však první schůzkou papeže se Sdružením zahraničních novinářů v Římě od roku 1988, kdy je uspořádal Jan Pavel II.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: screenshot YouTube – papež František
1 Komentář
Konečný Fr.
Papež mohl jako příklad jmenovat ČT, která potlačuje svobodu slova a podporuje totalitu.