Vatikán – Papež František dnes kritizoval lidi, kteří místo dětí mají domácí mazlíčky. Podle něj současným společnostem chybí dostatek citu pro otcovství a mateřství. Současně podpořil mírnější pravidla pro adopce, uvedl deník La Repubblica. Papež již několikrát varoval před „demografickou zimou“, která podle něj hrozí Itálii a dalším evropským zemím.
„Dnes lidi nechtějí mít děti, ani jedno. Mnoho párů je nechce. Ale mají třeba dva psy a dvě kočky. Takže ano, psi a kočky nahradili děti,“ řekl papež při dnešní generální audienci. Podle něj v současných společnostech chybí dostatečný cit pro mateřství a otcovství a civilizace se tím stává „starší a bez humanity“.
SOUVISEJÍCÍ – Násilí na ženách je urážkou Boha, uvedl papež při novoročním mši
Hlava katolické církve věnovala své dnešní vystoupení svatému Josefovi a otázce adopce. Uvedl, že v minulých společnostech byl institut adopce rozšířenější než v těch dnešních. „Mnoho dětí dnes čeká, aby se o ně někdo postaral,“ uvedl František. Vyzval státní instituce, aby zjednodušily pravidla pro adopce, aby osvojení bylo rychlejší. Páry pak vyzval, aby se nezdráhaly adopce využít a „vzaly na sebe riziko přivítat (mezi sebe) dítě“.
O úpravu pravidel adopce se v mnohých evropských zemích snaží také sdružení LGBT lidí. K osvojení dětí ze strany stejnopohlavních párů se ale katolická církve staví dlouhodobě odmítavě.
Papež František varoval o vánočních svátcích před „demografickou zimou“, která podle jeho názoru hrozí Itálii a evropským státům. Podle něj nízká porodnost jde proti vlasti a budoucnosti. „Jeden muž se s úsměvem ptal, kdo zaplatí daně na můj důchod, když nemám děti. Smál se, ale měl pravdu, protože otázkou je, kdo se o mě postará,“ řekl dnes papež.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. ledna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační
1 Komentář
Vladimír Neškudla
Je to největší problém EU. Nikde v Evropě není porodnost nad reprodukčním minimem 2,1 dítěte na ženu. Tedy Evropa stárne a vymírá, byť v některých zemích pomalejším tempem. Řešení, jak se dostat nad 2,1 v Evropě nebylo nalezeno, i když je po staletí známo, ale do toho se nikomu nechce…
A tak nás nahradí jiní. Zajímavé je, že nejnižší porodnost je v bývalých katolických zemích – Polsko, Malta, Portugalsko, Španělsko a Itálie. Učení Evangelia a Církve lidem v těchto zemích nic již neříká. A vést děti k Ježíši? Většinová populace rozhodně ne. Otevřenost životu? Také ne. Co potom čekat?
Počet narozených dětí v celé EU dosáhl 5,148 milionu, oproti 5,103 v roce 2015. Průměrná míra porodnosti v osmadvacítce tak předloni mírně vzrostla na 1,60 dítěte na ženu. Žádný z členských států však není nad hranicí zachování populace. Za tu se ve vyspělých zemích bere hodnota 2,1 dítěte na každou ženu.
Francie byla v tomto srovnání na prvním místě i v minulých letech. Porodnost přitom v této zemi klesá. V roce 2015 se tam na jednu ženu narodilo 1,96 dítěte a v roce 2014 ještě 2,01, napsala agentura AFP.
Za Francií v předloňském srovnání následuje Švédsko (1,85), Irsko (1,81), Dánsko a Británie (oba státy 1,79). Kromě Španělska a Itálie vykázaly nejnižší porodnost i další jihoevropské státy – Portugalsko (1,36), Kypr a Malta (oba státy 1,37) a Řecko (1,38). Sedmé od konce žebříčku je Polsko s hodnotou 1,39. Průměrný věk prvorodiček se v celé EU pohyboval kolem 29 let. Nejmladší prvorodičky mělo Bulharsko (26 let) a Rumunsko (26,4), nejstarší Itálie (31).
Viz: https://www.euroskop.cz/8953/30730/clanek/eurostat-nejvyssi-mira-porodnosti-je-ve-francii-cr-je-11