Vatikán – Papež František je znepokojen rostoucím napětím mezi vládou a katolickou církví v Nikaragui a zejména pak pátečním zatčením několika kněží, včetně biskupa kritického k režimu prezidenta Daniela Ortegy. Papež dnes vyzval k otevřenému a upřímnému dialogu. O jeho vyjádření informovaly zahraniční agentury.
„Pozorně a se znepokojením a zármutkem sleduji situaci v Nikaragui, která se týká lidí i institucí. Chtěl bych vyjádřit své přesvědčení a naději, že prostřednictvím otevřeného a upřímného dialogu lze stále nalézt základ pro ohleduplné a mírové soužití,“ uvedl papež v pozdravu po polední modlitbě.
SOUVISEJÍCÍ – Nikaragujská policie podle advokáta zadržela biskupa kritického k vládě
Nikaragujská policie v pátek při razii v sídle biskupství v Matagalpě zadržela biskupa Rolanda Álvareze, výrazného kritika vlády prezidenta Ortegy. Podle serveru Vatican News je nyní Álvarez v domácím vězení, ostatních osm zadržených je v kasárnách, kde probíhá vyšetřování.
Zadržení biskupa potvrdila i policie, bylo podle ní nezbytné, aby se obyvatelé Matagalpy mohli vrátit k běžnému životu, píše agentura AP. „Několik dní se s velkou trpělivostí, obezřetností a smyslem pro odpovědnost čekalo na pozitivní sdělení ze strany diecéze Matagalpa, které však nepřišlo. Vzhledem k pokračování destabilizujících a provokativních aktivit se výše zmíněná operace na ochranu veřejného pořádku stala nezbytnou,“ cituje policejní prohlášení AP.
Álvarez se od začátku srpna nacházel v sídle biskupství s dalšími kněžími a věřícími. Policie mu bránila budovu opustit, aniž by mu oficiálně sdělila důvod. Biskup považoval opatření za domácí vězení.
Úřady již dříve uvedly, že církevního hodnostáře podezřívají z organizování násilnických skupin, vyvolávání nenávisti a pokusů o destabilizaci nikaragujského státu. Není ale jasné, zda z některých těchto činů byl Álvarez formálně obviněn.
Vztahy mezi katolickou církví a nikaragujskou vládou se zkomplikovaly v roce 2018, kdy v zemi propukly masové protivládní protesty. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale protesty přímo či nepřímo podpořila. Ortegova vláda v posledních měsících tlak na katolickou církev stupňuje. Na jaře musel odjet ze země apoštolský nuncius Waldemar Sommertag, opustit Nikaraguu musely i některé církevní organizace či řády a úřady zastavily vysílání několika katolických rozhlasových stanic.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 21. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František