Papež je velmi roztrpčen přeměnou istanbulského chrámu na mešitu

Vatikán – Papež František v neděli nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní slouží jako muzeum, na mešitu. Plány na chystanou přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vyvolaly už při pátečním oznámení o přestavbě vlnu kritiky ze zahraničí i ze strany pravoslavné církve.

„Moje myšlenky míří do Istanbulu. Myslím na chrám Boží Moudrosti a jsem velmi roztrpčen,“ řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve při své pravidelné modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Hagia Sofia patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka, každoročně si ji prohlédnou v průměru tři miliony turistů. Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu už po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Jako muslimská svatyně pak sloužil téměř 500 let a během této doby k němu byly přistaveny čtyři minarety. Uvnitř pak byly zakryty mozaiky s křesťanskými motivy, které byly odkryty poté, co se památka v roce 1934 změnila na muzeum.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek podepsal dekret o přeměně chrámu poté, co turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální, protože podle jeho verdiktu bylo rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 změnit mešitu na muzeum protiprávní.

Papežova poznámka byla prvním komentářem rozhodnutí ze strany Vatikánu, poznamenala agentura AFP.

Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj předtím prohlásil, že přeměna muzea v muslimský svatostánek rozdělí muslimskou a křesťanskou komunitu. Ankara ujistila, že i v případě přeměny chrámu na mešitu zůstane zachován charakter stavby jako památky světového dědictví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – papež

Tags: ,,,,

5 Komentáře

    • Ano, podle Písma se ŘKC stala nevěstkou a Bůh s ní také podle toho v Jím určený čas naloží. Právě v této shodě jedná i papež tím, že nazývá bratry i ty, kteří v duchovním pojetí bratři být nikdy nemohou. V této skutečnosti však není žádná agresivita a už vůbec ne ze strany Krista! Jde o to, že nelze sloučit světlo a tmu. O tom je přece celé Písmo a pokud ne, tak o čem tedy?

      Odpověď
  1. Papež musel být zajisté zatrpčen, když jeho křižáci a žoldáci dostali na „frak“ na Vítkově :))). 12 tisíc Husitů hnalo 100 tisícovou papežovu armádu z Čech. Dnes je to 600 let.

    Odpověď
  2. P.S. zapomněl jsem doplnit, že celá tato debata je nesmyslná. Duch svatý ústy Štěpána řekl, že Bůh v domech nebydlí. Domy jsou jen lidské výtvory. Náš Bůh přece v „Hagia Sofia“ nikdy nebydlel. Prokažme tedy Erdoganovi více velkorysosti.

    Skutky 7,48-50 „Ale Nejvyšší nebydlí v domech zhotovených lidskýma rukama, jak praví prorok: ‚Nebe je mým trůnem, země podnoží mých nohou. Jaký dům mi vystavíte, praví Pán, nebo jaké bude místo mého spočinutí? Což to všechno neučinila má ruka?‘“

    Odpověď
    • Nemyslím si, že by lidé měli přehnanou představu, že jak v křesťanských chrámech, tak v mešitách nějakým způsobem bydleli jejich vládci. Samozřejmě, autenticita toho konkrétního prostředí bezesporu má silnou působivost. Zde však jde spíše o to, že můžeme našimi smysly pozorovat zde na Zemi konkrétní boj, který probíhá v duchovní sféře. Ten skutečný boj, který papež naivně zamlčuje a strká před ním hlavu do písku. Myslí si, že lze utéci nebo se skrýt před Boží spravedlností.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář