Moskva – Vedení ruské pravoslavné církve se dnes ohradilo proti výrokům papeže Františka, který v úterý popsal svůj březnový rozhovor s moskevským patriarchou Kirillem. Podle Moskvy papež referoval o jednání chybným tónem a zkreslil jeho obsah, píše deník Corriere della Sera. Ruská pravoslavná církve dodala, že výstup neposloužil k dialogu s Římem.
Papež v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera řekl, že vyzval patriarchu Kirilla, aby se nestal „Putinovým ministrantem“. Oba církevní hodnostáři spolu naposledy jednali v březnu přes videokonferenci zhruba 40 minut. „Prvních dvacet minut mi Kirill s papírem v ruce přečetl všechna odůvodnění války. Vyslechl jsem si to a řekl jsem mu: vůbec tomu nerozumím,“ řekl papež s tím, že hlavu ruské pravoslavné církve vyzval, aby nepoužívala „řeč politiků“.
SOUVISEJÍCÍ – Papež už v březnu nabídl Putinovi schůzku ve snaze ukončit válku na Ukrajině
„Je politováníhodné, že papež František si měsíc a půl po jednání s patriarchou Kirillem vybral špatný tón při líčení obsahu tohoto rozhovoru,“ reagovalo dnes vedení ruské pravoslavné církve. Podle něj takové mediální výstupy nepřispívají ke konstruktivnímu dialogu s Vatikánem. Moskva tvrdí, že ruský patriarcha chtěl papežovi popsat širší souvislosti konfliktu na Ukrajině počínaje protesty z roku 2014.
Oba církevní hodnostáři měli na plánu se setkat letos v červnu v Jeruzalémě. Jednalo by se o jejich druhé osobní setkání. Papež však v úterním rozhovoru uvedl, že schůze byla přeložena na neurčito.
Evropská komise dnes navrhla zavést sankce proti patriarchovi Kirillovi za jeho veřejnou podporu ruské agresi proti Ukrajině. Na sankčním seznamu se již nyní nachází stovky ruských, politiků, vojáků či podnikatelů, kteří se podílí či schvalují invazi. Pokud návrh členské země schválí, tak Kirill nebude smět cestovat do států unie a úřady mu v EU zmrazí majetek.
Papež mnohokrát veřejně vyzval k okamžitému zastavení bojů na Ukrajině a vatikánská diplomacie se snaží jednat s oběma stranami. I z tohoto důvodu papež ve svých projevech podle odborníků otevřeně neoznačuje Rusko jako agresora. Hlava katolické církve se navíc několikrát kriticky vyjádřila k poskytování zbraní Ukrajině.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill