Bagdád – Papež František dnes v poledne přiletěl do Bagdádu. Cílem jeho první návštěvy Iráku je přimět místní křesťany, kterých v zemi ubývá, aby vlast neopouštěli a podíleli se na obnově státu po mnohaletých bojích a diskriminaci, píše agentura AP. Cesta se koná navzdory trvající pandemii covidu-19 a bezpečnostním rizikům.
Letadlo s papežem přistálo na bagdádském letišti krátce před 14:00 místního času (12:00 SEČ). Podle agentury Reuters kromě ochranky doprovází Františka také zhruba 75 novinářů.
Při setkání s prezidentem Barmahem Sálihem papež prohlásil, že „řinčení zbraní musí skončit stejně jako násilí a extremismus“. Vyzval také prezidenta a další přítomné politiky shromážděné v prezidentském paláci, aby si Irák cenil náboženských menšin a považoval je za „vzácný zdroj“, který je třeba chránit, ne za překážku, již je třeba odstranit. Dodal také, že nikdo by neměl být považován za občana druhého řádu. „Smysluplnou obnovu a lepší budoucnost příštím generacím zajistíme jenom tehdy, když se se povzneseme nad rozdíly mezi námi a budeme se považovat za členy téhož lidského společenství,“ zdůraznil papež.
Související – Stále víc iráckých křesťanů sleduje chaos v Iráku z exilu
Po tomto setkání s politiky zamířil do bagdádské katedrály Matky ustavičné pomoci, která byla v říjnu 2010 dějištěm krveprolití. Při útoku islámských radikálů tam přišlo o život téměř 60 lidí. „Děkuji vám, bratři biskupové a kněží, že zůstáváte poblíž svých věřících a podporujete je,“ řekl shromážděným, jejichž počet byl kvůli koronaviru omezen.
Irák v očekávání hlavy katolické církve zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a na zastávky na papežově trase vyslal tisíce příslušníků speciálních jednotek. Po Iráku bude papež podle Reuters cestovat letadlem, vrtulníkem a zřejmě i opancéřovaným vozem. K větším bezpečnostním obavám přispěly nedávné raketové útoky na americké cíle v Iráku i lednový útok sebevražedného atentátníka v Bagdádu, při němž přišlo o život 32 lidí a k němuž se přihlásila sunnitská militantní skupina.
V centrální části metropole lidé vyvěsili plakáty a transparenty vítající hlavu katolické církve. Objevily se také billboardy, na kterých je vedle papežovy fotografie slogan „Všichni jsme bratři“. Ulice zdobí irácké a vatikánské vlajky a na centrálním náměstí Tahrír byl umístěn umělý strom s vatikánským státním znakem.
„Jsem velmi rád, že mohu opět cestovat,“ řekl papež novinářům v letadle. Jeho návštěva Iráku je první cestou mimo Itálii od listopadu 2019. Cestu označil za povinnost k zemi, které byla mnoho let mučena.
Irácký ministr zahraničí Fuád Husajn uvedl, že Iráčané jsou připraveni přijmout papežovo poselství míru a tolerance. Návštěvu označil za historické setkání „minaretů a zvonů“.
Čtyřiaosmdesátiletý František během čtyřdenní návštěvy zavítá do Mosulu, kde byla v minulosti větší komunita křesťanů, ale jehož kostely zničili bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS). Navštíví rovněž severoirácký Karakúš, v němž působí Charita ČR a pomáhá tam uprchlíkům vracejícím se do svých domovů. Další zastávkou bude historický Ur, odkud podle bible pocházel prorok Abraham uctívaný židy, křesťany i muslimy. V Nadžafu se má papež setkat s hlavou šíitské komunity, velkým ajatolláhem Alím Sistáním, a očekáván je také v iráckém Kurdistánu, který se ujal křesťanů prchajících z jiných částí Iráku.
Desítky mužů, žen a dětí se před dnešním Františkovým příletem shromáždily před jedním z bagdádských kostelů. Mnozí neměli roušky a nedodržovali rozestupy. Následně podle AP autobusem zamířili na letiště, aby tam papeže přivítali.
Bagdád i Vatikán odmítly přílišné obavy z toho, že návštěva přispěje k dalšímu šíření koronaviru. Trvají na tom, že budou dodržovány rozestupy a budou vymáhána veškerá preventivní opatření.
„Přicházím k vám jako poutník míru, abych zopakoval, že jste všichni bratři,“ řekl papež ve videovzkazu Iráčanům vpředvečer příletu. „Přicházím jako poutník mírů hledající bratrství a hnán touhou společně se modlit a kráčet také s bratry a sestrami z jiných náboženství,“ doplnil.
Křesťanská menšina v Iráku bývala mnohem početnější. Začala se ale zmenšovat po americké invazi v roce 2003. Počty vyznavačů křesťanské víry ještě více klesly v roce 2014, když se IS prohnal křesťany obývanými městy v provincii Ninive. Islámský extremismus mnohé přiměl uprchnout do sousedního kurdského regionu nebo ještě dál. Domů se jich vrátilo jen málo. Ty, kteří se k tomu rozhodli, čekaly zničené domy a kostely. V roce 2003 byl počet křesťanů v Iráku odhadován na 1,4 milionu, nyní se hovoří o 250.000.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František