Při pravidelné středeční generální audienci se papež František zamýšlel nad odvahou Josefa při záchraně Ježíše z masakru v Betlémě a vyzval křesťany, aby tuto odvahu žili ve svém každodenním životě.
Papež František pokračoval ve své sérii katechezí o svatém Josefovi a tentokrát se zaměřil se na jeho roli „pronásledovaného a odvážného migranta“. Po úvodním čtení z Matoušova evangelia (Mt 2,13-23) se papež pozastavil nad masakrem všech dětí mladších 2 let v Betlémě, který nařídil král Herodes po návštěvě mudrců z východu.
SOUVISEJÍCÍ – Očkování pro všechny je otázkou spravedlnosti, řekl papež novým velvyslancům
Ponížení nejistoty
Při útěku do Egypta, aby Svatá rodina unikla Herodovu hněvu, „utrpěla takové ponížení a na vlastní kůži zakusila nejistotu, strach a bolest z toho, že musela opustit svou vlast“.
A nyní je mnoho našich současníků nuceno snášet stejnou nespravedlnost a utrpení. Podle slov Svatého otce je „příčinou téměř vždy arogance a násilí mocných…to byl také případ Ježíše.“
Krutí despotové a odvážní migranti
Papež František řekl, že král Herodes nařídil masakr, protože cítil, že je jeho moc ohrožena novorozeným „králem Židů“.
Útěk do Egypta, tato známá epizoda, zachrání Ježíše, ale nezabrání vraždě tolika nevinných dětí. Papež řekl, že tato část příběhu odhaluje dvě protichůdné osobnosti – „na jedné straně Herodes s jeho dravostí; a na druhé straně Josef svou péčí a odvahou.“
Herodes je symbolem tyranů a despotů všech dob, dokonce i naší, kteří brání svou moc s nelítostnou krutostí a „prováděním nelidských násilných činů“. Přesto, podle slov papeže Františka, i my můžeme podlehnout stejnému postoji, když se „pokoušíme rozptýlit své obavy arogancí, byť jen verbální nebo tvořenou drobnými nadávkami, které mají umrtvit naše blízké“.
Odvaha: každodenní ctnost
Svatý Josef, jak poznamenal papež, byl Herodovým opakem: „spravedlivý muž“, který prokázal svou odvahu, když splnil andělův příkaz k útěku.
„Člověk si dokáže představit, jakým peripetiím musel čelit během dlouhé a nebezpečné cesty a obtížím spojeným s pobytem v cizí zemi a mluvením jiným jazykem. Jeho odvaha se projeví i ve chvíli návratu, kdy, uklidněn andělem, překonává své pochopitelné obavy a usadí se s Marií a Ježíšem v Nazaretu.“
Odvaha se však dá žít v našem každodenním životě a není pouze ctností „hrdinů“, poznamenal papež.
„Ve všech dobách a kulturách, najdeme odvážné muže a ženy, kteří, aby byli v souladu se svým přesvědčením, překonali všechny druhy obtíží a vydrželi nespravedlnost, odsouzení a dokonce i smrt.“
Odvaha je jedna z hlavních ctností.
„Skandál lidstva“
Nakonec papež František připomněl, že nás Josef učí překonávat naše obavy a abychom čelili nepřízni osudu, který nám život přináší.
Svatý otec proto vyzval všechny, aby se modlili za mnoho migrantů a uprchlíků naší doby, kteří byli nuceni opustit své domovy, a za ty, kteří nemohou uprchnout nebo zemřou během cesty.
„Zamysleme se nad mnoha lidmi, kteří se stanou obětí války a chtějí uprchnout ze své vlasti, ale nemohou. Zamysleme se nad těmi migranty, kteří se vydají na cestu za svobodou a skončí na ulici nebo v moři. Uvažujme o Ježíši v náručí Josefa a Marie, kteří utíkají; a kéž v něm uvidíme každého z dnešních migrantů.“
Řekl také, že pokračující migrační krize je „skandálem lidstva“, který nemůžeme ignorovat.
Autor: církev.cz Datum: 29. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
1 Komentář
Realtoltek
Josef nebyl žádný migrant.