ŘÍM – Papež František se v sobotu setkal v římské bazilice s uprchlíky. Vyzval přitom vlády, aby řešily situaci lidí, kteří se ocitli v přeplněných detenčních centrech.
Metafora, kterou použil, je ale kontroverzní. Při bohoslužbě, konané v katedrále sv. Bartoloměje, připomínal papež především novodobé křesťanské mučedníky, umírající rukou převážně muslimských teroristů. Mši sloužil v rudé štóle, jež patřila Raghídu Azízi Gannimu, chaldejsko-katolickému knězi, zavražděnému roku 2007 v iráckém Mosulu.
Během kázání papež vyprávěl o tom, co viděl v řeckých detenčních centrech. „Uprchlické tábory, mnoho z nich, jsou tábory koncentrační, kvůli tomu, jak velké množství lidí v nich je.“ Tento výrok, pronesený v rámci apelu na západní země, aby situaci co nejrychleji vyřešily a nedovolily přerůst v humanitární katastrofu, nicméně vyvolal ostré reakce.
Výkonný ředitel American Jewish Committee, David Aaron Harris, prohlásil: „Podmínky, v nichž momentálně žijí migranti v různých evropských zemích, jsou jistě těžké, ale rozhodně to nejsou podmínky koncentračních táborů. (…) Pro historické odkazy je naprosto zásadní jazyková přesnost, tím spíše, když jde o takto význačnou a celosvětově obdivovanou postavu.“
Vůči papežovu výroku se ohrazují i někteří teologové, v českém prostředí například Ivan Štampach: „Kombinace zločinných aktivit pirátských klanů, iluzí o možnostech západní společnosti, neochoty některých zemí přijmout běžence a neochoty běženců se v těchto zemích usadit (v kombinaci s volným pohybem v Schengenu), to vše vyvolává těžkou sociální situaci, kterou je nutno řešit,” napsal Štampach. Přirovnání však označuje za „nejen nevhodné, ale krajně necitlivé vůči například dnešním Židům nebo Romům.”
Zdroj: ztis.cz
Foto: Wikipedia