Vatikán – Papež František odmítl rezignaci německého kardinála Reinharda Marxe, který chtěl opustit funkci mnichovského arcibiskupa. Marx svou nabídkou rezignace kritizoval způsob, jakým se katolická církev postavila ke svým sexuálním skandálům. V dopise, který dnes zveřejnil Vatikán, vyjádřil papež německému kardinálovi pochopení a vyzval ho, aby v čele bavorské diecéze pokračoval.
Rezignací chtěl kardinál Marx, který stál v letech 2014 až 2020 v čele Německé biskupské konference, vzít svůj díl odpovědnosti za „katastrofu sexuálního zneužívání církevními funkcionáři v uplynulých desetiletích“. Uvedl, že kvůli skandálům se katolická církev ocitla na mrtvém bodě, a dodal, že vyšetřování událostí ukázalo na vady v katolickém aparátu i na selhání církevních představitelů. Obsah rezignačního dopisu, který kardinál zaslal papežovi na konce května, vyvolal v církvi velký rozruch, uvedla agentura DPA.
SOUVISEJÍCÍ – Mnichovský arcibiskup Reinhard Marx požádal papeže o uvolnění z funkce
„Souhlasím s tebou, když označuješ za katastrofu smutné případy sexuálních obtěžování a přístup, který k nim ještě donedávna měla církev,“ uvedl v dopise papež, podle kterého duchovní nesmí zůstat vůči případům zneužívání neteční. Hlava katolické církve vyzvala Marxe, aby pokračoval v čele své diecéze, a ocenila jeho odvahu.
Marx patří k nejvlivnějším osobnostem v katolické církvi v Německu a je považován za stoupence reformního křídla. V roce 2013 ho František jmenoval do rady osmi kardinálů, která měla papežovi pomoci s reformou fungování církve. Velice známou se stala jeho kniha Kapitál, ve které se zabýval myšlenkami svého jmenovce filozofa Karla Marxe.
Katolická církev v Německu čelila v posledních letech více případům sexuálního obtěžování, kterých se údajně dopustili její duchovní. Zpráva iniciovaná samotnou církví v Německu uvedla, že duchovní v zemi v letech 1946 až 2014 zneužili nejméně 3677 lidí. Více než polovině obětí bylo do 13 let a téměř třetina z nich byli ministranti.
Letos jiná zpráva o sexuálním obtěžování vynesla na světlo mnoho podobných případů v největší německé arcidiecézi se sídlem v Kolíně nad Rýnem, kam Vatikán vyslal na konci května inspekci. Ta má mimo jiné vyhodnotit počínání stávajícího biskupa a konzervativního kardinála Rainera Marie Woelkiho. Hamburský arcibiskup, který dříve v Kolíně nad Rýnem působil, papeži rovněž nabídl rezignaci a byl mu povolen „oddechový čas“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán