Madrid – Španělská katolická církev zveřejnila první zprávu o zneužívání nezletilých církevními činiteli ve Španělsku, v níž shromáždila svědectví devíti stovek obětí. Tři čtvrtiny případů se staly před rokem 1990, nejstarší je ze 40. let minulého století a asi 80 procent obětí byli chlapci. Informovala o tom ve čtvrtek Španělská biskupská konference (CEE). Podle údajů, které od roku 2018 shromažďuje deník El País, se obětí zneužívání církevními činiteli stalo ve Španělsku nejméně 1957 nezletilých.
„Hovoříme o 927 obětech, od nichž máme svědectví,“ řekl ve čtvrtek kněz José Gabriel Vera, který vede tiskové oddělení CEE. Podle něj tyto oběti obvinily ze zneužívání 728 členů katolické církve, z nichž většina byli kněží. Naživu jich ale je už jen třetina, uvedl Vera. Nejvíce z těchto případů se stalo v 70. letech minulého století.
SOUVISEJÍCÍ – Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
Vera také řekl, že biskupská konference se přiznává ke způsobení újmy obětem a chce všem pomoci. Rovněž slíbil, že CEE dělá vše pro to, aby se takové případy už nikdy neopakovaly či byly včas odhaleny.
Španělská biskupská konference dlouho odmítala zřízení nezávislé komise pro vyšetřování případu zneužívání nezletilých v církvi, jako to už dříve udělaly například Francie či Portugalsko. Argumentovala mimo jiné tím, že při diecézích již existují církevní komise, které se tím zabývají.
eště v roce 2019 CEE odmítla tehdejší ministryni spravedlnosti Dolores Delgadové poskytnou informace k případům zneužívání v církvi. Až loni v březnu CEE zveřejnila první počty zneužívání, když přiznala 506 takových případů. Svědectví, o nichž informovala CEE tento týden, budou zahrnuta do vyšetřování komise vedené ombudsmanem Ángelem Gabilondem, jejíž ustavení schválil loni v březnu parlament.
Vládní komisi pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých církevními činiteli a zatajování těchto činů dalšími představiteli katolické církve zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační