Odborník tvrdí, že pandemie koronaviru donutila církev adaptovat se na moderní dobu a nová situace pomohla rozšířit její službu jako nikdy předtím.
Mnoho sborů po celém světě přesunulo své bohoslužby do online prostoru v důsledku krize, protože vlády zavedly přísná opatření, aby se zabránilo šíření nemoci.
Patrick Dixon z prognostické společnosti Global Change řekl pro britský portál Premier, že ti, kdo přizpůsobili svou službu a využívají moderní technologie, budou ve výsledku mít dlouhodobý růst.
„Protože byl kostel doslova„ uvězněn “, museli jsme vyvinout nástroje pro online vysílání. Je velmi vzrušující vidět, co se děje.“
„Jen ve Velké Británii minulou neděli vysílalo své bohoslužby online 58 tisíc sborů. Je tu tolik lidí, kteří tyto věci sledují. Všechny ty velikonoční bohoslužby, které byly vysílány a lidé je mohli sledovat v kterémkoli státě. V této oblasti nastala trvalá změna,“ dodal.
Křesťanské konference také zažily podle Dixona příliv lidí. Rodinný festival Spring Harvest, který má obvykle 40 000 návštěvníků, měl přes milion online sledovatelů.
Dixon, který je také autor projektu Cyber Church, provedl srovnání s podmínkami, za nichž apoštol Pavel sdílel evangelium, což naznačuje, že jeho uvěznění hrálo významnou roli v jeho globálním vlivu.
„Byl to nejvlivnější křesťan, který kdy žil. Svou službou zasáhl více lidí než kterýkoli jiný, ale jediným důvodem je to, že byl ve vězení,“ pokračoval.
„Protože byl uvězněn, začal psát a stal se prvním digitálním učedníkem,“ řekl Dixon a připomenul, že z jeho epištol se každý den učí po celém světě.
Řekl, že miliony pastorů a kazatelů po celém světě nyní využily vliv technologie, aby oslovily lidi svým poselstvím. A i když stejně jako Pavel zůstali v izolaci, mohou stále používat e-mail, web nebo YouTube.
„Je to téměř jako by Pán potřeboval uzamknout kostel, aby se dostal do třetího tisíciletí. Nyní používáme tyto moderní nástroje a je to mimořádné, co se teď děje!“ dodal v rozhovoru pro Premier.
Věřící mají díky internetu více možností pro sledování mší
Věřící mají díky internetu při nynějších omezujících opatřeních proti šíření nového typu koronaviru víc možností pro sledování bohoslužeb.
„Do kostela chodíme pravidelně, to ale nyní nejde. Zpočátku jsme tak obřady poslouchali na rádiu Proglas nebo jsme je sledovali v televizi Noe, nyní je ale už mnohem větší výběr. Na internetu je streamují kněží z různých farností či komunit, jsou na YouTube či na facebooku,“ uvedl Česlav Škvařil pro ČTK.
S ženou Kateřinou vychovávají čtyři děti ve věku od osmi do čtrnácti let. Všechny jsou nyní doma, protože školy jsou kvůli koronaviru zavřené.
„Situace dětem kromě školy znemožnila navštěvovat i kroužky, do kterých chodí. Jako rodina jsme nyní tím pádem mnohem více spolu. Promítá se to i do denního režimu, ať už pozitivně či negativně. Ale mimo jiné jsme si dali předsevzetí, že se každý večer sejdeme u společné modlitby, která je delší než obvykle. Snažíme se to dodržovat. Naším hlavním úmyslem je modlitba za překonání nastalé situace ve světě i v naší zemi,“ řekl ČTK Škvařil.
Bohoslužby přes internet se podle něj moc neliší od fyzické účasti v kostele. „Pro děti je to ale určitě zajímavé v tom, že nemusí jít společně s rodiči do kostela, i když se jim třeba ani nechce, ale je to nahrazeno domácím prostředím. Na druhou stranu v kostele zase mají svoje kamarády, na které se těší. A to doma nemají,“ uvedl Škvařil.
Podle jeho ženy Kateřiny se i při přenosech přes internet rodina chová, jako by byla v kostele. „Obřady si pustíme, sledujeme je i se všemi náležitostmi, které k obřadům patří. Není v tom rozdíl. Pro děti je ale určitě lepší přenos přes internet, kdy obřad i vidí, než jen přes rozhlas,“ uvedla Škvařilová.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum_ 6. května 2020 Foto: Pixabay – ilustrační