Holešov – Památku rabína Šacha, jednoho z největších židovských učenců, přijíždějí v těchto dnech do Holešova uctít stovky chasidů, tedy zbožných židů. Připomínají si 356. výročí jeho úmrtí, řekla dnes ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Šach je pochován na holešovském židovském hřbitově, který se spolu s tamní synagogou těší velké pozornosti poutníků z celého světa.
Podle správce a průvodce holešovské Šachovy synagogy Vratislava Brázdila přijelo do města od úterního večera a noci, na kdy letos výročí vychází, již 200 ortodoxních židů. Chasidé věří, že jejich modlitba u Šachova hrobu směřuje přímou cestou do nebe. „Nárůst zájmu o rabína Šacha je velký, minimálně o 200 procent oproti loňsku. Vlivů je několik, zlepšující se zázemí, ale i propagace, kterou této osobnosti věnují příznivci Šacha,“ uvedl Brázdil.
Židovská obec zřídila pro věřící útočiště v domku u hřbitova. Židé si tam mohou odpočinout, posedět, najíst se nebo uvařit kávu. Nad Šachovou tumbou navíc stojí stan s jednoduchým systémem vytápění a vedle něj další s židličkami. „Zájem chasidů o Holešov zdaleka nedosahuje rozměrů, jaké zažívají jiná evropská města, kde jsou pochováni židovští učenci. Například maďarský Kerestir. Nicméně návštěvnost v době jahrzeitu (výročí úmrtí) ve městě rok od roku rychle stoupá,“ uvedla Podhajská.
Šach, vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen, se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Řadí se mezi 20 nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Část knih, které Šach vydal, je k vidění ve studovně holešovské synagogy.
Synagoga a židovský hřbitov s 1500 náhrobky patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v Česku. Výzdoba polského typu se kromě Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě. Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: ČTK Foto: Wikipedie Commons – židovský hřbitov v Holešově