Sajjad Masih Gill si od roku 2013 odpykával doživotní trest za údajně urážlivé textové zprávy. Soudci uvedli, že jim tento trest nestačí.
Je doživotní vězení v Pákistánu přiměřeným trestem za zaslání textové zprávy s kritikou proroka Mohameda? Ne, není, řekl minulý týden vrchní soud v Láhaur. Dostatečný je pouze trest smrti.
Související – Zdechovský / Je třeba přestat zavírat oči nad únosy a nucenými sňatky křesťanských dívek v Pákistánu
Lidskoprávní organizace Bitter Winter informuje, že Sajjad Masih Gill je 35letý adventista sedmého dne z provincie Paňdžáb. V roce 2011 byl obviněn z toho, že poslal SMS zprávy hanobící proroka Mohameda.
Po jeho zatčení policie nenalezla v jeho mobilním telefonu žádné důkazy o tom, že zpráva byla skutečně odeslána. Uvedla však, že zprávy dokázala vystopovat přes jeho telefonní číslo díky mobilnímu operátorovi. On a jeho právníci tvrdí, že byl jednoduše obviněn v rámci nátlaku proti komunitě adventistů v zemi.
Soud v Pandžábu odsoudil 13. července 2013 Gilla na doživotí. Jeho případ získal mezinárodní pozornost, podporu mu mimo jiné vyjádřil Americký židovský výbor.
Jeho případ se neustále protahoval a přesouval ze soudu na soud. 29. ledna 2016 byli dva právníci ze Sajjadova týmu zastaveni ozbrojenými muži, kteří je zastrašovali. Minulý týden byl konečně vynesen verdikt a soudci přijali argument prokurátorů, že jediným možným trestem za rouhání je nejvyšší trest.
Související – Policie v Pákistánu zakázala křesťanům pokračovat v bohoslužbách
Prokurátor Zeeshan Ahmed Awan oslavil úspěch na Facebooku a napsal: „Vrchní soud v Láhaur přijal náš argument, že „v případě rouhání je možné udělit pouze trest smrti.“ Připustil, že pákistánská legislativa umožňuje dát i doživotí, ale tento trest podle Awana odporuje islámským zákonům.
Organizace Open Doors řadí Pákistán ve svém seznamu zemí, kde je největší pronásledování křesťanů na druhé místo po Severní Koreji. Na problematiku zákonu o rouhání upozornil případ katoličky Asie Bibi, která více než osm let čekala v cele smrti na vynesení rozsudku. Nejvyšší soud ji však na podzim 2018 osvobodil a od té doby se skrývala na neznámém místě, protože radikálovép vyhrožovali, že ji zabijí. Momentálně spolu s rodinou žije v Kanadě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 30. března 2021 Foto: Twitter – Sajjad Gill