V Pákistánu byla zatčena křesťanka za údajné porušení notoricky známých zákonů o rouhání poté, co obdržela textovou zprávu na WhatsApp. Po zatčení se rodina křesťanské ženy z obavy o život ukryla na novém místě.
Křesťanská organizace International Christian Concern informuje, že 29. července byla Šagufta Rafik obviněna z rouhání a při ozbrojené policejní razii v jejím domě v Islámábádu také zatčena.
SOUVISEJÍCÍ – Další křesťanská dívka z Pákistánu unesena a nucena ke sňatku s muslimem
Šagufta byla obviněn podle pákistánských zákonů o rouhání a v případě odsouzení ji hrozí doživotní trest odnětí svobody. „Bylo to 29. července, kdy do našeho domu násilím vstoupily desítky policistů a členů orgánů činných v trestním řízení,“ řekl ICC její manžel Rafik Masih.
„Obtěžovali moji rodinu a zmocnili se našich telefonů, notebooků a dalších cenností. Policie se zbraněmi v ruce nám nařídila, abychom se nehýbali a drželi ruce vzhůru. Pak bez jakýchkoli předchozích informací zatkli Šaguftu, mé dva syny a mou dceru.“
Podle Rafika byla Šagufta zatčena, protože je členkou chatovací skupiny na WhatsAppu, kde někdo sdílel údajně rouhačský příspěvek. Sagufta byla obviněna ze spáchání rouhání proti islámu, přestože nebyla autorem dotyčného příspěvku.
Po policejní razii byly jejich děti propuštěny z policejní vazby. Šagufta však byla obviněna ze spáchání trestního činu.
„Kvůli hrozbám se moje rodina přestěhovala do jiného města,“ řekl Masih ICC. „Fanatici v sousedství nám nedovolili vzít si s sebou nic z našeho domu.“
ICC k případu uvádí, že v Pákistánu jsou falešná obvinění z rouhání rozšířená a často motivována osobními pomstami nebo náboženskou nenávistí. Od té doby, co Pákistán v roce 1987 přidal zákony podle paragrafu 295-B a 295-C k zákonům o rouhání, počet obvinění raketově vzrostl. V letech 1987 až 2017 bylo v Pákistánu z tohoto činu obviněno 1534 osob.
Regionální ředitel ICC pro jižní Asii William Stark k případu uvedl: „My tady v International Christian Concern jsme velmi znepokojeni zatčením Šagufty a obviněním z rouhání, které bylo proti ní vzneseno. Nikdo by neměl čelit vyhlídce na doživotní trest za pouhé přijetí textové zprávy přes WhatsApp. V tomto případě nesmí být pákistánské zákony o rouhání zneužívány. Tyto zákony jsou příliš často nástrojem v rukou extremistů, kteří se snaží vyvolat nábožensky motivované násilí vůči menšinovým komunitám v Pákistánu.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. srpna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační