Praha – Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi vyjádřily znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami. Dopis je zejména reakcí na kandidaturu Josefa Nerušila ve volbách do Sněmovny za SPD a Hany Lipovské za Volný blok. ČTK o tom za signatáře informoval Václav Němec.
Kardinála Duku žádají, aby se od osob kandidujících za zmíněné politické subjekty jasně a jednoznačně distancoval. Zároveň požadují, aby vyzval Nerušila a Lipovskou k neodkladné rezignaci na členství v mediálních radách, do nichž byli nominováni Českou biskupskou konferencí (ČBK). Členství v těchto radách se podle nich neslučuje s kandidaturou za jakýkoli, zvláště pak za extremistický politický subjekt.
SOUVISEJÍCÍ – Graubner: Postoje kandidátů spojovaných s církví nejsou postojem církve
Autoři a signatáři dopisu uvádějí, že politické subjekty, za něž Nerušil a Lipovská kandidují, zastávají krajní či extremistické názory a jejich postoje odporují základním principům křesťanství a evangelia.
„Tyto politické subjekty a jejich představitelé vyvolávají strach, šíří nenávist vůči celým skupinám obyvatelstva, upevňují negativní kolektivní stereotypy a podporují autoritářské režimy, nebo dokonce otevřeně propagují násilí. (…) Tyto postoje jsou zcela neslučitelné s křesťanstvím: s jeho zvěstí o zachraňující moci víry, s jeho požadavkem milosrdenství a bezpodmínečné lásky k bližnímu, s chápáním každého člověka jako božího obrazu, s důrazem kladeným na pravdu a na lidskou svobodu,“ píše se v dopisu.
Autoři a signatáři dopisu též připomínají podporu kardinála Duky Lipovské, „navzdory jejímu neblahému působení v Radě ČT“, i některá jeho veřejná vyjádření, která by mohla být interpretována jako podpora SPD. Podle nich jsou postoje pražského arcibiskupa pro katolickou i nekatolickou veřejnost matoucí, a v očích mnoha lidí se díky nim legitimizují politické síly s extrémními politickými názory.
Předseda ČBK a olomoucký arcibiskup Jan Graubner uvedl v úterý, že politické postoje kandidátů do Sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve. Duka se s prohlášením předsedy ČBK ztotožnil.
„Je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem církve, pro níž jsou určující principy katolického sociálního učení. (…) Tyto principy jsou zásadní i pro posuzování, zda programy stran a hnutí, za něž tyto osoby kandidují, odpovídají katolické sociální nauce, nebo ne,“ uvedl Graubner. Doplnil, že se nelze zaštiťovat jednotlivou hodnotou, která sice odpovídá křesťanskému pohledu na společnost a svět, při tom však zamlčovat nebo popírat další křesťanské hodnoty.
Dnes zveřejněný dopis podepsali například biochemik Jan Konvalinka, malířka a zakladatelka Cesty domů Martina Špinková, astrofyzik Jiří Grygar, herečka Martha Issová, matematik Jan Trlifaj, katolický kněz a historik Tomáš Petráček, filozof Daniel Kroupa, podnikatel a bývalý politik Pavel Bratinka nebo filozof Václav Němec.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka
5 Komentáře
Jiří Aron
„Členství v těchto radách se podle nich neslučuje s kandidaturou za jakýkoli, zvláště pak za extremistický politický subjekt.“
Jiří Grygar: „„Je to systém známkování lidí – od kolébky do hrobu. Když dostanete trestné body, tak máte zaracha a třeba nemůžete cestovat. To je, myslím, něco šíleného,“ popisuje.“
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/cina-system-znamkovani-vedec-jiri-grygar-spolecnost-hodnoceni-chovani_1906161806_dbr
Realtoltek
Reakce na pana Halíka od pana Nerušila “ Halík „pyšný prelát, který lže a pomlouvá“.
pavel v
Pane Arone, jestli sem vás správně pochopil, vám se nelíbí, že strany jako Volný blok a SPD jsou arcibiskupem Graubnerem brány jako extrémistické a považujete to za nálepku. Chtěl bych říci, že jejich extrémismus není v ani tak v jejich programu, je v tom, jak se chovají jejich příznivci. Ti se opravdu chovají extremisticky – jejich programem je nenávist, zastrašování a lež v komentářích na sociálních sítích. Tito lidé často vyjadřují nenávist k romskému etniku nebo věří na Ruskem vymyšlené konspirační teorie. Co si například myslíte o kandidátce Volného bloku Iloně Csákové a jejích názorech, že za pandemií covidu-19 stojí Bill Gates? https://www.forum24.cz/csakova-znovu-kaze-zakazanou-pravdu-ted-nasla-vrahy-spojene-s-ockovanim/ Zkuste si přečíst extremistické komentáře „politologa“ Zdeňka Zbořila na Parlamentních listech. Ten se rád holedbá, že si nebere servítky a podle toho také jeho komentáře vypadají.
Něco jiného je čínský systém špehování každého jedince vládou. Za komunistů jsme měli také, ale komunisté předstírali, že neexistuje. V Číně nic takového nepředstírají a jejich systém je podpořen nejmodernějšími sledovacími technologiemi. Například kamerami s rozpoznáváním tváře. Čínský stát se bezostyšně nabourává do soukromí občanů. Fuj
Jiří Aron
Pochopil jste mě špatně pane pavle. Nelíbí se mi pokrytectví pana Grygara kterému vadí známkování, ale vidí ho jen u druhých až na druhém konci světa.
Konečný Fr.
Signatáři by měli Lipovskou podpořit při jejím odhalování hospodářské kriminality v ČT. Křesťan nemůže mlčet k podvodům. V demokracii jsou možné i extrémní názory typu – vystoupení z EU nebo NATO. S tímto může křesťan souhlasit a podle toho volit příslušnou stranu.