Kněžice (Jihlavsko) – Křesťanská organizace Orel letos oslavila 110 let existence. Po zákazu činnosti mohla být obnovena až v roce 1990. Župa Kubišova, která na Vysočině sdružuje deset jednot od Moravských Budějovic na Třebíčsku po Červenou Řečici na Pelhřimovsku, si v říjnu připomněla 29 let své novodobé existence. Dnes má asi 880 členů a sídlo v Kněžicích na Jihlavsku. Stojí tam také jedna z mála orloven postavených po roce 1990. V sobotu bude dějištěm tradičního turnaje ve stolním tenise, řekla ČTK sekretářka župy Jitka Kalčíková.
Turnaj ve stolním tenise se v Kněžicích koná pravidelně také o Velikonocích, mívá desítky účastníků. Navštěvovanější jsou v Kněžicích organizované běžecké závody. Na startu Běhu alejemi, který se letos konal popatnácté, bývá okolo 200 běžců. Je součástí Orelské běžecké ligy a poháru Běžce Vysočiny, řekla Kalčíková. Obdobnou návštěvnost mají podle ní i maraton a půlmaraton pořádaný v Moravských Budějovicích. Tamní orli mají své zázemí v domě, který koupili před deseti lety. Slouží jako klubovna i keramická dílna. Cvičit musejí v pronajatých prostorách, řekla Kalčíková.
Mnohým jednotám se totiž po roce 1990 nepodařilo získat zpět svůj původní majetek. Často za to podle Kalčíkové mohlo nevyjasněné vlastnictví před rokem 1948. Byl to také případ orlovny v Kněžicích. Kvůli německé okupaci byla zapsaná pod charitu, kterou Němci na rozdíl od Orla tolerovali. Později ji začala využívat obec a byl v ní také kinosál. Zastupitelé po roce 1990 vrácení Orlu nepodpořili.
Proto byla v Kněžicích v roce 2000 postavena nová budova, která má hodnotu asi osm milionů korun. „Celorepublikově jsme byly jednou z prvních jednot, která po roce 1990 stavěla orlovnu. Vznikla orlovna v Telnici a pak se začala vyřizovat pro Kněžice,“ řekla Kalčíková. Jihomoravská Telnice má orlovnu od roku 1995.
Orlovnu se nepodařilo získat zpět ani například v Jaroměřicích nad Rokytnou nebo Rokytnici nad Rokytnou. Dnes má vlastní nemovitost polovina jednot Župy Kubišovy, vedle Kněžic také Telč, Kamenice, Červená Řečice a Moravské Budějovice. „Tam, kde byly s vrácením potíže, dost jednoty skončily,“ řekla Kalčíková. To se stalo třeba v Třebíči či Jihlavě, kde měla župa dřív sídlo. Skončila také jednota v Rokytnici nad Rokytnou a Brtnici.
Župa Kubišova vznikla v roce 1947 oddělením od jiné župy. Název získala po Janu Kubišovi, který se spolu s dalšími v roce 1942 podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha. Kubiš pocházel z Třebíčska a byl členem Orla. Zákazem z roku 1948 činnost župy skončila, nepodařilo se ji obnovit ani v uvolněné době roku 1968. Oficiálně znovu vznikla až 3. října 1990. Měla tehdy 550 členů a patřila mezi pět největších v zemi, řekla Kalčíková.
Orel patří mezi největší křesťanské organizace v České republice. Vedle sportu se věnuje kulturní a spolkové činnosti. V současnosti má víc než 18.000 členů, většinu z nich na Moravě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 8. prosince 2019 Foto: Wikipedie – Orlovna: Brno – Bosonohy