Londýn – Misionářská organizace, která zastřešovala Johna Allena Chaua na ostrově Severní Sentinel, kde jej tamější obyvatelé zabili, ho v reakci pro Christian Today obhajovala.
Domorodci na Sentinelu jsou starým kmenem, který opakovaně odrazil úsilí o kontakt. Jedná se o izolovaný kmen chráněný indickou vládou před případnými nemocemi, které by mohli dovléct cizinci. Vláda vytvořila zóny se zakázaným vstupem v okolí ostrova a uvedla, že příchod Chaua byl nezákonný, a rybáři, kteří mu pomohli, byli zatčeni.
Zatímco někteří jej považují za hrdinu a mučedníka, obecně jsou jeho činy široce kritizovány.
Dr. Pam Arlundová, pracovnice misijní organizace All Nations, v rozhovoru pro Christian Today uvedla, že organizace věděla o plánech misionáře navštívit ostrov – o pomoc a podporu požádal již před téměř dvěma lety. „Byl to jeho celoživotní cíl dostat se k lidem na ostrově Sentinel a sdílet se s nimi o Boží lásce, uvedla Arlundová v rozhovoru.
Organizace mu pomohla s konkrétní přípravou pro jeho dlouhodobého poslání.
Vedle výcviku v jazyce, kultuře a sdílení evangelia, měl John další výhodu. Předtím, než se vydal na misii, John absolvoval studium v oblasti zdraví, cvičení a sportovní medicíny. Také absolvoval certifikaci „Wilderness Survival“ a byl pomocným zdravotnickým pracovníkem (díky své intenzivní přípravě přežil dokonce kousnutí chřestýše).
CT: Jak reagujete na obvinění, že (John Chau) ohrožoval životy ostrovanů kvůli jejich nedostatečné odolnosti vůči západním chorobám?
AN: Během přípravy na své poslání dostal 13 různých vakcinací, aby se ujistil, že nebude šířit nemoci. Z jeho deníku také víme, že před svým pokusem o kontakt se Sentinelci pobýval několik dní v karanténě.
V reakci na dotaz o případném šíření nemoci Arlundova odvětila, že Chau dostal 13 různých očkovaní, aby se předešlo případnému šíření nemocí, a poukázala na fakt, že moderní medicína by pravděpodobně mohla pomoci v případě jejich rozšíření.
Ohledně porušení zákazu vlády navštěvovat ostrov zaměstnankyně organizace All Nations upřesnila, že ministerstvo vnitra údajně zrušilo omezení přístupu od počátku srpna 2018 a že samotná organizace s misionářem 18. října ztratila kontakt, tudíž neměla detailní informace o jeho příchodu na ostrov.
Pro dorozumění s lidmi na ostrově absolvoval John Chau letní lingvistický výcvik na Kanadském institutu lingvistiky. K poslaní činit misii v tomto koutě světa Arlundová konstatovala, že organizace All Nations věří, že všichni lidé po celém světě mají právo slyšet o Ježíši a jeho lásce.
„Víme, že způsob, jakým je Ježíš následován, bude na různých místech vypadat jinak. Domníváme se však, že všechny národy mají právo o něm vědět,“ uvedla Arlundová pro Christian Today.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
-mn- Foto: Instagram
4 Komentáře
Karel Konečný
Ano to je charakteristické a přirozené pro lidi věřící i nevěříci, že se snaží přesvědčovat a prosazovat svoji pravdu a to třeba i vyhrožováním nebo násilím. Lidé tomu mohou říkat hlásání evangelia i jakkoli jinak, ale s láskou to nemá nic společného, protože si pod tím slovem láska každý představuje něco jiného.
Roman Houdek
Ač křestan, musím zčásti s panem Konečným souhlasit. Zarazila mne v článku tato věta…Byl to jeho celoživotní cíl dostat se k lidem na ostrově Sentinel…… Mnoho křestanů mají svůj cíl, své přání, svou touhu. Ovšem často se stává, že ten cíl je opravdu jen lidským přáním a ne Boží vůlí a Jeho rozhodnutím. Málo spolupracujeme s Duchen svatým a proto někdy přicházejí z naší strany zbytečné excesy, které nahrávají nevěřícím i našemu nepříteli.
David Loula
Myslím, že nikdo nemůže posuzovat postoje Johnova srdce. To zná jen sám Bůh. Nechápu, proč jsme tak podezřívaví vůči člověku, který chce přinést evangelium pohanům. Je pro nás asi těžké přijmout to, že i v dnešní době jsou mučedníci pro víru v Krista. Usvědčuje nás to z našeho příliš pohodlného způsobu života. kdo by chtěl takto zemřít, kdo z dnešních západních křesťanů byl připraven položit pro Ježíše život. A zde jsme konfrontováni s naprostou oddaností Kristu a jeho povolání. Poznámku Karla Konečného vůbec nechápu. Jaké násilí John používal??
Karel Konečný
To co jsem napsal je jen obecné sdělení. Nic konkrétního co by se týkalo pana Johna Allena jsem neuvedl. Samozřejmě, že Vás chápu, že když je to uvedeno pod tímto článkem tak to na něj vztahujete. Já jsem to napsal proto, že lidé tedy i křesťané používají pojmy jako srdce, pokání, Ježíš, víra a další a pod těmi pojmy mají lidé tedy i křesťané různé představy a snaží se prosadit svůj názor. To záleží na tom zda jsou povrchní nebo spíše badatelského zaměření. Samozřejmě já tím nechci nikoho odsuzovat, ale je to důvod proč si lidé tedy i křesťané nerozumí. Nechci se nijak přít, protože vím, že to nemá smysl.