Vatikán/Řím – Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes ve Vatikánu setkal s papežem Františkem a dalšími vrcholnými činiteli církevního státu. Mluvili především o možnostech mírového ukončení války na Ukrajině, píše agentura AFP. Později v Římě Orbán jednal i s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou o migraci, Ukrajině či vzájemných vztazích.
Orbán jednal i s vatikánským ministrem zahraničí Pietrem Parolinem a tajemníkem pro mezinárodní vztahy Miroslawem Wachowským.
SOUVISEJÍCÍ – Papež vyzval k vyšetřování možné genocidy v Pásmu Gazy
„Hlavní pozornost byla upřena na válku na Ukrajině se zaměřením na její humanitární dopady a snahy prosadit mír,“ uvedl Vatikán v prohlášení. Orbán s papežem Františkem hovořili i o maďarském předsednictví Evropské unie, „ústřední roli rodiny a ochraně mladé generace“, píše se v dokumentu.
Orbán na sociálních sítích dnes ráno zveřejnil snímek ranní mše v bazilice sv. Petra ve Vatikánu s popiskem: „Musíme se chopit šance na mír!“
S Meloniovou Orbán jednal o mezinárodních tématech i vzájemných vztazích, vyplývá z prohlášení, které po rozhovoru vydal italský úřad vlády. Podle prohlášení Meloniová i Orbán vyjádřili „podporu spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině založeného na principech Charty OSN a mezinárodního práva“.
V oblasti migrace oba šéfové vlád, kteří vedou protiimigrační kabinety, vyzvali k posílení spolupráce se zeměmi původu a tranzitu migrantů a hledání nových cest pro potírání nelegální migrace. Prohlášení zmiňuje v tomto smyslu italský projekt středisek pro azylanty v Albánii, který je ale v současnosti zablokovaný. Meloniová a Orbán „sdílí naléhavost zavedení aktualizovaného právního rámce pro usnadnění, navýšení a zrychlení návratů (migrantů) z Evropské unie“.
Maďarský premiér, nejbližší spojenec Kremlu v Evropské unii, opakovaně volá po mírových rozhovorech a odmítl poslat vojenskou pomoc Ukrajině, již Rusko v únoru 2022 napadlo. Také pohrozil vetováním unijních sankcí proti Moskvě, přičemž si udržuje silnou závislost na ruské energii, připomněla agentura AP.
V červenci se na Orbána snesla kritika za setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což předseda maďarské vlády vysvětloval jako snahu o ukončení války na Ukrajině. Svoji cestu do Moskvy však s unií nekonzultoval a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví sedmadvacítky.
Během své loňské návštěvy Maďarska se papež František setkal s 35.000 ukrajinskými uprchlíky. Do Maďarska jich zkraje ruské invaze na Ukrajinu prchlo téměř 2,5 milionu.
Papež se pravidelně modlí za mírové ukončení konfliktů na celém světě a při své dnešní audienci mluvil o „mučednické Ukrajině“, palestinských územích a Izraeli a také Barmě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2024 Foto: Pixabay
1 Komentář
pavel v
Nechápu, proč se papež zahazuje s ničemou, který zrazuje svobodný svět ve prospěch totality.
Papež František dělá stejnou chybu, jako kdysi jeho předchůdce, Pius XI. Ten nedokázal včas rozeznat, jak nebezpečný je Adolf Hitler. Všichni věděli, že má kriminální minulost, že byl odsouzen k pětiletému vězení za násilnou protistátní vzpouru, při níž vyhrožoval zastřelením rukojmí. Pius XI. mohl proti nacistům vystoupit dokud ještě byli slabí. Až v roce 1937 vydal encykliku Mit brennender Sorge, kde odsoudil nacismus, ale bylo to hluboko s křížkem po funuse. Němečtí křesťané s Hitlerem vesele spolupracovali. Katolická strana Zentrum pomohla Hitlerovi odhlasovat v Reichstagu zmocňovací zákon, který mu vložil do ruky neomezenou moc. Protestanti založili hnutí Němečtí křesťané, jež podpořilo rasové zákony. Snad jedinými normálně myslícími křesťany v Německu byli Martin Niemöller a Dietrich Bonhoeffer.
Křesťané se dnes nedokážou spojit proti ani proti Putinovi, ani proti Trumpovi. Jeden už neomezenou moc získal, druhý o ni usiluje. Trump se stejně jako Hitler pokusil dostat k moci ozbrojenou vzpourou. Reakce papeže byla nulová. K čemu jsou křesťané, kteří nedokážou včas rozeznat zločince?