Podle nejnovější zprávy World Watch List, kterou vypracovala organizace Open Doors, se Severní Korea znovu stala nejhorším pronásledovatelem křesťanů na světě.
Organizace Open Doors v úterý zveřejnila svůj seznam World Watch List. Dokument, vydávaný každoročně od roku 1993, hodnotí země světa podle závažnosti pronásledování a diskriminace, kterým jsou křesťané vystaveni. Zatímco v roce 2022 se na prvním místě umístil Afghánistán, v roce 2023 získala Severní Korea opět status nejhoršího pronásledovatele křesťanů na světě. Desítku nejhorších pronásledovatelů křesťanů na letošním seznamu World Watch List doplňují Somálsko, Jemen, Eritrea, Libye, Nigérie, Pákistán, Írán, Afghánistán a Súdán.
SOUVISEJÍCÍ – WWL: Afghánistán střídá KLDR a stává se nejnebezpečnějším místem pro křesťany
Christian Post informuje, že Open Doors kritizuje hlavně „protireakční myšlenkový zákon“ zavedený v Severní Koreji, který legitimizuje pronásledování občanů této země za propagaci západního vlivu. Trestním činem je už jen vlastnění Bible.
Organizace Open Doors při vykreslování obrazu nepřátelství, kterému čelí tamní křesťané, citovala komentář uprchlíka ze Severní Koreje Timothyho Cho. Cho řekl: „Křesťané byli vždy v první linii nenávisti režimu,“ s odkazem na dynastii Kimů, která zemi vládne již několik desetiletí. Podle Choa „je jejich cílem vyhladit všechny křesťany v zemi. V Severní Koreji může existovat pouze jeden bůh, a tím je rodina Kimů.“
Pokud jde o Afghánistán, který si v loňském roce připsal titul nejhoršího pronásledovatele křesťanů na světě v souvislosti s velmi medializovaným převzetím moci Talibanem po stažení spojeneckých vojsk, zakladatel World Watch List Wybo Niccolai řekl CP, že situace se za poslední rok „nezměnila“.
„Tálibán v době převzetí moci zabil mnoho křesťanů. Ti už tam nejsou,“ řekl. „Mnoho dalších křesťanů uprchlo, takže už tam nejsou.“ Niccolai také podrobně popsal, jak velké množství věřících, kteří se rozhodli zůstat v Afghánistánu, se stáhlo „hluboko do podzemí“.
Jeden z křesťanů, který uprchl z Afghánistánu po převzetí moci Tálibánem, identifikovaný jako Zabi, ve svém prohlášení pro Open Doors upřesnil situaci na místě v sousední zemi: „Naše situace je zoufalá. Mně a mé matce se podařilo překročit hranice do jiné země. Modlím se, abych mohl opustit tuto zemi a odejít někam do bezpečí. Možná se budu muset skrývat, nebo budu deportován do Afghánistánu. Pokud se to stane, mohou mě tam zabít.“
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Na seznamu World Watch List je jako ohnisko pronásledování křesťanů uvedena také Nigérie. Počet nábožensky motivovaných vražd v této africké zemi vzrostl během jednoho roku ze 4650 na 5014, což představuje 89 % z celkového počtu 5 623 křesťanů zabitých pro víru v roce 2022.
Seznam World Watch ukazuje, že se subsaharská Afrika stává problematickým místem pro pronásledování křesťanů, neboť se zde nacházejí čtyři z deseti nejhorších pronásledovatelů křesťanů. „Celý region směřuje ke katastrofě,“ řekl výkonný ředitel World Watch Research Frans Veerman.
„Cílem Islámského státu a přidružených skupin je destabilizovat celý region, zřídit islámský chalífát – nakonec na celém kontinentu – a z dlouhodobého hlediska jsou přesvědčeni, že to mají na dosah. Pomáhají jim v tom další islamisté, kteří se zaměřují na nenásilnou, systémovou islamizaci,“ dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 19. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační