Čína plánuje během olympijských her pořádat lyžařské závody v Chongli, které se stalo proslulé pronásledováním místní katolické komunity. Podle časopisu Bitter Winter, který je zaměřen na lidská práva, je to jen další důvod, proč by se v komunistické Číně neměly hry konat. Ve svém textu se zaměřil na smutnou a bolestivou historii pronásledování věřících v této části Číny.
Region Chahar má dvě katolické diecéze. Během vládnutí dynastie Čching byla tato oblast po staletí pod správou vrchního velitele Chaharu. V roce 1914 se z toho stala „zvláštní administrativní oblast Chahar“.
SOUVISEJÍCÍ – Čínské úřady pokračují v tlaku na největší domácí sbory
Katoličtí misionáři přijeli do tohoto regionu v letech 1688 a 1700. Čínský císař v roce 1723 však svým nařízením zakázal veškerou křesťanskou misii. Zákaz byl zrušen až v roce 1858. Během této doby se právě region Chahar stal útočištěm katolických misionářů, ale v dalších oblastech Číny museli věřící přejít do ilegality.
Během boxerského povstání probíhajícího v období od 1899 až 1901 byla většina věřících zabita, pouze 5000 křesťanů našlo útočiště v katedrále v Chongli, která byla v roce 1946 komunisty při masakru věřících spálena.
Po druhé světové válce se během revoluce většina katolíků přidala k antikomunistické straně. Díky tomu komunisté vnímali katolicismus jako hlavního nepřítele. Například otec Su Musin z Nantun se kvůli drancování církevních majetků postavil komunistům na odpor, což následně vedlo k vypálení jeho kostela. Otec Sing I bojoval proti čínským komunistům. Toto jeho počínání vedlo k útoku dělostřelectva na kostel.
V roce 1946 zaútočili čínští komunisté obzvlášť brutálně na vesnici v okrese Chongli. Výsledkem byla smrt 1000 civilistů včetně dětí mladších deseti let. Čínští komunisté v roce 1937 mučili 33 trapistických mnichů, což Paul Hattaway popsal jako „místo nejhorších zvěrstev, která kdy byla spáchána na jakékoli skupině křesťanů“.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Čínští komunisté v září 1951 zatkli biskupa Léona De Smedta a další duchovní z Kalganu. Po dvou měsících zemřeli na následky mučení. Komunisté v rámci „Kampaně na potlačení kontrarevolucionářů“ zakázali katolický spolek s názvem Mariina legie a v únoru 1957 začali komunisté nutit duchovenstvo ze zahraničí k odchodu ze země.
V srpnu 1957 založili komunisté Čínskou vlasteneckou katolickou asociaci, pomocí které ovládali katolickou církev. Mnoho věřících odmítlo vstoupit do Vlastenecké asociace a čelili tvrdému pronásledování. Například tehdejší biskup Leon Jao Liang byl v roce 1958 odsouzen a v pracovních táborech strávil 28 let.
SOUVISEJÍCÍ – Čínské orgány zadržely katolického biskupa a několik kněží, seminaristům zakázaly pokračovat ve studiu
Během kulturní revoluce byly všechny náboženské aktivity zastaveny a věřící byli pronásledováni. Většina kostelů byla poškozena nebo zbořena. Perzekuce katolíků v Chaharu nebyla po kulturní revoluci zastavena, spíše se v posledních letech ještě zintenzívnila:
Zima 2007: Kněz Wang Žong zatčen a uvězněn na tři roky. Po propuštění z vězení žije pod policejním dohledem.
Září 2007: Kněz Ju Žong-šun byl podruhé odvezen a mučen. Byl přivázán ke stoličce na více než 10 dní a policisté na něm zhasínali nedopalky cigaret.
Červenec 2008: Kněz Žang Jianlin zatčen a uvězněn na sedm měsíců, kde byl mučen a nyní žije pod dohledem policie.
8. června 2009: Kněz Liu Jianzhong byl zatčen, šest dní nemohl spát a každý den musel stát bez pohybu. Ve vězení strávil šest měsíců.
14. června 2009: Kněz Žang Cun-huj, kterého úředníci odvezli během mše, byl nucen podstoupit komunistickou indoktrinaci po dobu osmi měsíců.
30. května 2010 neděle Nejsvětější Trojice: Kněz Wang Jian-čeng a kněz Li De byli úředníky zatknuti během mše. Otec Li byl propuštěn po 2 měsících, během nichž nemohl spát a podstoupil fyzické a psychické mučení. Otec Wang byl po šesti měsících propuštěn a nyní žije je pod neustálým dohledem policie.
Únor 2011: Kněz Ren He byl zadržen když vedl seminář pro laiky.
V roce 2006 se téměř 100 členů podzemního sboru střetlo s policií a požadovali okamžité propuštění biskupa Jao Lianga a otce Li, což mělo za následek zatčení 90 věřících, přičemž jedna těhotná žena potratila.
Bitter Winter píše, že neustálé pronásledování věřících v Chaharu probíhá bez jakékoli omluvy, a proto země, která se dopouští zločinů proti lidskosti, by neměla být organizátorem olympijských her.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 3. května 2021 Foto: screenshot YouTube