OLOMOUC – Po téměř 80 letech se v neděli 22. října do židovské obce v Olomouci vrátí historický svitek Tóry, který sloužil místním Židům při bohoslužbách už před válkou. Zhotoven byl už roku 1880.
Jde zároveň o první do České republiky navrácenou Tóru, která spolu s dalším půl druhým tisícem českých a moravských svitků našla útočiště poté, co byla komunistickým režimem prodána „na západ“, v reformní synagoze v londýnském Westminsteru. Odtud byly pergamenové svitky Tóry, zrestaurované tak, aby se z nich při bohoslužbách dalo číst, zapůjčovány k liturgickým účelům do synagog po celém světě. Ta olomoucká do konzervativní synagogy Peninsula Sinai v kalifornském Foster City.
Nyní tato obec vrací Tóru jako stálou zápůjčku do Olomouce. Aby však mohla sloužit olomouckým Židům i nyní, musel být pergamenový podklad Tóry zrestaurován a písmo obnoveno profesionálním písařem – soferem.
Opravu olomouckého svitku provedl sofer a rabín Moshe Druin z USA. Jak bývá při takových příležitostech zvykem, poslední slova Tóry budou soferem slavnostně dopsána před samotným jejím slavnostním vnesením do modlitebny olomoucké židovské obce v Komenského ulici v neděli 22. října v poledne. Za Židovskou obec Olomouc bude přítomen její předseda Petr Papoušek a další, kteří se na návratu olomoucké Tóry podíleli: předseda Memorial Scrolls Trust Jeffrey Ohrenstein a rabín Corey M. Helfland z americké kongregace Peninsula Sinai.
Událost pro celou Olomouc
Návrat Tóry do Olomouce je přitom historickou událostí nejen pro místní židovskou komunitu, ale i pro samotnou moravskou metropoli. Odehraje se totiž v rámci Dní židovské kultury Olomouc 2017, jež jsou věnovány 150. výročí narození Bertholda Oppenhaima, vrchního olomouckého rabína, který zahynul v Treblince, a 120. výročí zasvěcení olomoucké synagogy. Právě po jejím zapálení a požáru v noci z 15. na 16. května 1939 stihl olomouckou Tóru stejný osud, jako dalších 1500 svitků z celého Československa.
Záchrana z Londýna
Nejprve byla pod inventářním číslem 61631 skladována v právě vznikajícím Židovském ústředním museu v Praze a odtud putovala v 50. letech do bývalé synagogy v Michli, až dokud se o ni a dalších 1564 svitků, mnohé z nich ve špatném stavu, nepostarala reformní Westminsterská synagoga v Londýně, která za tím účelem vytvořila nadaci Memorial Scrolls Trust. Do Londýna je roku 1963 prodal tehdejší československý stát prostřednictvím podniku zahraničního obchodu Artia.
Zdroj: ztis.cz, foto: Facebook