Olomouc – Výstavu Posvátné umění v nesvaté době, kterou otevřelo Muzeum umění loni v říjnu, ozdobil nyní i betlém z kostela sv. Klimenta v Odoleně Vodě. Jeho autorem je výtvarník Václav Sokol. Novodobý betlém v podobě spirály, která jde celá rozložit, instaloval v prostoru barokního kostela výtvarník v 80. letech. Betlém bude k vidění až do konce výstavy, tedy 9. dubna, řekl ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal. Expozice představuje české sakrální umění z let 1948 až 1989, kdy v tuzemsku navzdory komunistické diktatuře vznikla řada duchovních uměleckých děl a projektů.
Podle autorky výstavy Šárky Belíškové vznik nového betléma inicioval kněz Pavel Kuneš, který ve farnosti Odolena Voda působil od 70. let a zásadním způsobem se podílel také na nových výtvarných vstupech a úpravě klecanského kostela, který náleží do této farnosti. „Zasáhl také do podoby kostela sv. Klimenta v Odoleně Vodě, kde inicioval vznik nového betléma, o jehož vytvoření požádal v 80. letech výtvarníka Václava Sokola,“ uvedla na stránkách muzea Belšíková. Podle ní nešlo o lehké zadání, znamenalo to vstoupit novodobým prvkem do barokního kostela postaveného podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera a vybaveného bohatou barokní sochařskou a malířskou výzdobou.
SOUVISEJÍCÍ – Živý betlém v Rajhradě vytvořila stovka lidí, Ježíška ztvárnil roční Jakub
Zatímco běžně se betlémy dávají do postranních oltářů, rozhodl se výtvarník v tomto případě pro netradiční řešení. Betlém umístil do středu hlavní lodi kruhového půdorysu. Betlému o výšce 2,5 metru dal neobvyklý tvar věže připomínající blízkovýchodní zikkuraty a navrhl jej jako obchozí, určený pro pohled ze všech stran. Na dynamicky stoupající spirále cesty je umístěno přes osm desítek ze dřeva vyřezávaných postaviček pastýřů, poutníků či andělů, kteří kráčí vzhůru poklonit se zázraku zrození Krista, uvedli zástupci muzea.
Podle odborníků betlém zcela organicky zapadá do interiéru kostela, jeho konstrukce je navíc úmyslně sestavena tak, aby betlém bylo možno rozložit na díly a ty umístit do bočních oltářů. „Celá podoba betléma stojí na dvou věcech – na umístění v centrále krásného Dientzenhoferova kostela v Odoleně Vodě, které jsme vymysleli s Pavlem Kunešem, a také spirále,“ uvedl výtvarník. Na spirálu podle svých slov přišel, když tehdy svým nemocným dětem vytvořil slepený Karlštejn a kolem něj spirálu, po které si koulely kuličky.
Na výstavě nazvané Posvátné umění v nesvaté době – České sakrální umění 1948 až 1989 je k vidění 170 uměleckých děl. Vystavena jsou zde až do dubna díla od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup a Vojmír Vokolek. Expozice zahrnuje obrazy, kresby, sochy a grafiky, ale také modely, architektonické plány, vitráže, relikviáře, svícny či textilní předměty.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační