Súdán. Práva křesťanů v Súdánu jsou stále častěji porušována. Vláda stále častěji vydává nařízení k ničení existujících kostelů a nepovoluje budování nových. Situace se vyhrocuje od chvíle, kdy jižní část země prosadila svou suverenitu a stala se nejmladším státem světa. Do Jižního Súdánu také odešla většina křesťanů, ale jejich početná skupina zůstává také pod vládou Chartúmu. Odhaduje se, že křesťané tvoří i nadále 26% obyvatel této africké převážně islámské země.
Pouze od února letošního roku bylo v Súdánu zničeno 25 kostelů. Jejich devastace je často spojena s útokem na místní komunity věřících. V minulých dnech policie zatkla dva pastory Paula Salaha a Naje Abdullaha, kteří bránili zničení kostela na předměstí hlavního města. Byli obviněni, že byl vybudován bez povolení. Přestože pastoři požadované povolení policistům předložili, na rozhodnutí se nic nezměnilo a kostel byl poškozen natolik, že v něm nemohou probíhat bohoslužby. Představitelé všech křesťanských vyznání přítomných v Súdánu zdůrazňují, že vyznavači Krista jsou v této zemi diskriminovaní daleko více, než ostatní náboženské menšiny. Organizace na obranu lidských práva působící v zemi vyzvala vládu, aby respektovala práva křesťanů. Přestože chartúmská vláda odpověděla, že usiluje o pokojné soužití lidí všech náboženství, fakta mluví jinak.
Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Middle East Concern, budova súdánského sboru Church of Christ v Khartoum leží ruinách, poté co jí vláda nařídila srovnat se zemí 17. května 2017.