Polná – Obraz z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné na Jihlavsku je novou kulturní památkou Vysočiny. Olejomalbu, která znázorňuje Pannu Marii držící v klíně zmučené Kristovo tělo, namaloval prachatický malíř Felix Faber v roce 1839 původně pro faráře z farnosti Nákří v jižních Čechách. Jak se dostal až do Polné, není známé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová.
Obraz je podle ní cenný především svým příběhem. „I v případě těchto mladších děl je to spíše ojedinělé, a to z něj dělá raritu,“ uvedl za NPÚ Miloslav Záškoda. Obraz farníci věnovali faráři Jakubu Schusterovi. Informace se dochovaly díky věnování na rubu obrazu.
SOUVISEJÍCÍ – Festival Paschalia Olomucensia otevře letos hudební projekt Křížová cesta
Faber byl regionálním umělcem, který působil hlavně na Prachaticku a Českobudějovicku, na Vysočině není příliš známý. Je mimo jiné autorem obrazu svatého Mikuláše z hlavního oltáře v kostele v Němčicích. Ve 20. letech 19. století se podílel na restaurování soch z hlavního oltáře v děkanském kostele svatého Jakuba Většího v Prachaticích.
Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie je největší ze čtyř polenských kostelů. Byl vystavěn v letech 1700 až 1707 podle plánů italského mistra Dominika de Angeli na místě, kde před tím stával kostel Matky Boží existující již v první polovině 13. století. V roce 2008 byl prohlášen národní kulturní památkou. Od roku 2012 funguje také jako církevní muzeum, v jeho expozici je Faberův obraz k vidění.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 31. března 2025 Foto: Wikimedia Commons