Občané EU se ve Velké Británii cítí jako „nevítaní“ a „ohrožení“

Londýn – Občané EU, kteří žijí ve Velké Británii, se po hlasování o Brexitu necítí v zemi vítáni, tvrdí katolická církev.

Paul McAleenan, vedoucí biskup pro migraci a azyl, uvedl pro Christian Today, že „otřesný“ nárůst zločinů z nenávisti zanechal mnoha obyvatelům Evropy pocit „nevítaných nebo dokonce ohrožených v zemi, která se stala jejich domovem.“

Je tu neustálá nejistota ohledně jejich budoucího statutu ve Velké Británii, tvrdí biskup. „I když jsou důkazy, které nabízejí politici, lidé dostali příliš málo informací nebo jistot ohledně svého práva zůstat,“ uvedl.

„Pro některé se to zhoršilo nárůstem trestných činů z nenávisti, které v nich zanechalo pocit nevítaných nebo dokonce ohrožených v zemi, která se stala jejich domovem.“

Jeho připomínky přicházejí v době, kdy se vláda připravuje na zavedení nového systému pro občany EU. Návrh je v současné době ve své pilotní fázi a má se otevírat od 30. března 2019. Dává občanům EU, kteří zde žijí alespoň pět let, příležitost zůstat v Británii.

Biskup kritizoval aspekty tohoto systému, zvláště poplatek ve výši 65 liber a řekl, že představuje překážku pro velké rodiny nebo osoby s nízkými příjmy.

„I když je to důležitý krok, vnímáme, že zejména pro lidi, kteří přispívali naší společnosti po mnoho let, může být nespravedlivý, když nyní musí požádat o povolení k pobytu,“ řekl.

„Očekáváme také, že někteří lidé, obzvláště ti, kteří jsou již sociálně slabší, se mohou potýkat s praktickými problémy systému a ten zhorší jejich imigrační status.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Pixabay, Tower bridge, ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář