Praha – O zdanění církevních náhrad a o novele zákonů týkajících se odchodu Británie z EU bez dohody bude Senát rozhodovat na schůzi, která začne 27. února. Termín v úterý stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
Zatímco normu kvůli brexitu bez dohody horní komora pravděpodobně schválí, zdanění náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, patrně odmítne. Zdanění prosadila ve Sněmovně KSČM s pomocí SPD a vládních ANO a ČSSD. V Senátu má na rozdíl od Sněmovny většinu opozice, přičemž komunisté a hnutí Tomia Okamury v horní komoře zastoupení nemají. Někteří senátoři už ohlásili, že navrhované zdanění napadnou u Ústavního soudu.
Zastánci zdanění argumentují zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Kritici tvrdí, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel stát s církvemi.
Norma týkající se brexitu má britským občanům v Česku zajistit až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Podobně by se mělo recipročně zacházet s českými občany v Británii po 29. březnu, kdy má země opustit unii.
Bez přijetí normy by se Britové v případě brexitu bez dohody ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Dotklo by se to podle ministerstva vnitra zhruba 5000 Britů působících na českém pracovním trhu. Celkem v Česku legálně pobývá kolem 8000 občanů Spojeného království. Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, podle různých odhadů jich tam žije 40.000 až 100.000.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: ČTK Foto: screenshot YouTube