Brno – Nejvyšší soud (NS) už rozhodl o dovoláních kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s Centrem experimentálního divadla (CED) a Národním divadlem Brno, výsledek zatím nezveřejní. Duka i Němec žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou kontroverzních her na festivalu Divadelní svět. Rozhodnutí padlo, připravuje se odůvodnění, potvrdil dnes ČTK mluvčí soudu Petr Tomíček.
Zatím není jasné ani to, zda soud v příštích dnech zveřejní rozhodnutí na své úřední desce, nebo zvolí jeho doručování poštou prostřednictvím soudu prvního stupně. Druhá možnost by znamenala, že výsledek bude známý až za několik týdnů či měsíců.
Související – Dan Drápal: Divadlo a matení pojmů
Žaloba se týkala uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí v květnu 2018. První z nich tematizuje zneužívání dětí kněžími, druhá kriticky hodnotí vztah západní společnosti k muslimskému světu a obsahuje například scénu, kdy herec sestoupí z kříže a předstírá znásilnění muslimské ženy.
Před uvedením hry Naše násilí a vaše násilí se před divadlem shromáždily stovky protestujících. Asi 20 lidí pak představení přerušilo vstupem na jeviště, odešli až po intervenci policie. Divadelníci pak hru dohráli za podpory diváků, kteří v hledišti zbyli.
Žalobu na Národní divadlo Brno, které festival pořádalo, a CED, na jehož scéně se představení hrála, nejprve zamítl Městský soud v Brně, Duka s Němcem neuspěli ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Brně. „Chceme společnost, kde jsou tolerovány urážky? Já ji nechci a pan kardinál také ne,“ řekl Němec u krajského soudu. Nelze podle něj tolerovat hry, jejichž cílem je šokovat a urážet křesťany. Zástupci divadel poukazovali na to, že Duka ani Němec nebyli v představeních zobrazeni ani se jich neúčastnili jako diváci.
Brněnské soudy ve svých rozhodnutích zdůrazňovaly svobodu slova a uměleckého projevu, který využívá specifické výrazové prostředky, symboliku, nadsázku. Pokud má potenciál přispívat k diskusi o otázkách veřejného zájmu, tak je „právně přípustný i za cenu jisté oběti na náboženském sentimentu části věřících osob“, zaznělo v odůvodnění rozsudku Městského soudu v Brně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Nejvyšší soud