Hongkong – Nový hongkongský biskup Stephen Chow odmítl komentovat postavení křesťanů žijících v Číně. Uvedl, že k tomu nemá dostatek informací, informovala agentura AFP. Církevní hodnostář ale zdůraznil, že svoboda vyznání patří mezi základní lidská práva. V Hongkongu panuje obava, že čínské úřady se budou snažit zpřísnit dohled nad církvemi a náboženskými organizacemi.
Stephena Chowa jmenoval papež František do čela hongkongské diecéze v pondělí. Církevní úřad byl dva roky neobsazený. Chow dříve působil jako vedoucí jezuitů v oblasti, která zahrnuje Čínu, Hongkong, Macao a Tchaj-wan.
Související – Kardinál Zen píše papeži o utrpení čínské církve
K situaci křesťanů a katolíků v Číně se však nový biskup odmítl vyjádřit, protože o ní údajně nemá dostatek informací. „Není to tak, že bych měl strach, myslím si ale, že opatrnost je také ctností,“ uvedl Chow.
Podle předchozích zpráv v Číně křesťané čelí perzekucím a ničení chrámů. Vatikánští představitelé se ale k situaci zemi vyjadřují opatrně. V roce 2018 Peking uzavřel s církevním státem dvouletou dohodu o jmenování biskupů, která byla loni prodloužena o další dva roky. Z hlediska Vatikánu má dohoda přispět ke sjednocení katolické církve v Číně a ke zlepšením podmínek věřících.
Část katolíků, a to včetně kardinála Josepha Cen Ce-kchiuna, který byl mnoho let hongkongským biskupem, dohodu kritizuje. Myslí si, že v ní Vatikán příliš ustoupil Pekingu. Podle nich smlouva nevedla ke zlepšení postavení věřících v Číně, kde se ke katolictví hlásí zhruba 12 milionů lidí.
Související – Lídr hongkongských baptistů utekl kvůli nesvobodě do Anglie
V Hongkongu žije asi 400.000 římských katolíků. Část z nich se obává, že čínští správci Hongkongu budou prosazovat nad církvemi silnější kontrolu. „Svoboda vyznání patří mezi základní lidská práva,“ uvedl Chow. Prohlásil, že to tamním úřadům bude připomínat.
Mezi Vatikánem a Čínou panovalo dlouhodobě napětí. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951. V roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 20. května 2021 Foto: