Amsterodam – Nizozemské nakladatelství pozastavilo dotisk knihy Rosemary Sullivanové The Betrayal of Anne Frank (Zrada Anny Frankové) kvůli pochybnostem o závěrech vyšetřovatelů, o které se kniha opírá. Na základě informací od nakladatele o tom informovala agentura Reuters. Dvacítka odborníků po šesti letech vyšetřování došla k závěru, že úkryt Anny Frankové vyzradil židovský notář Arnold van den Bergh, který si zřejmě chtěl zachránit vlastní život. Deník Anny Frankové se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů Židů za druhé světové války.
Kniha po svém vydání 18. ledna vyvolala prudkou odezvu. Někteří odborníci ale závěry výzkumu obsažené v knize kritizovali a označili vyšetřovací zprávu za „plnou chyb“, píše Reuters.
SOUVISEJÍCÍ – Annu Frankovou možná zradil židovský notář, tvrdí tým vyšetřovatelů
„Čekáme na odpovědi výzkumníků na otázky, které se objevily, a odkládáme rozhodnutí o vytištění dalšího nákladu,“ uvedlo amsterodamské nakladatelství Ambo Anthos, které nizozemský překlad knihy vydalo. Firma uvedla, že lituje, že nezaujala „kritičtější postoj“ při přípravě knihy k vydání. „Upřímně se omlouváme všem, kteří by se mohli cítit knihou dotčeni,“ dodalo nakladatelství.
Výzkumný tým byl podle Pietera van Twiska, jednoho z jeho členů, rozhodnutím nakladatele „velmi zaskočen“, zejména proto, že obě strany o kritice minulý týden jednaly a chystaly společnou odpověď.
Tým odborníků, který zahrnoval vysloužilého agenta amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Vincenta Pankokeho a přibližně 20 historiků, kriminalistů a specialistů na data, obvinil židovského notáře van den Bergha ze zrady Frankových na základě anonymního dopisu, který obdržel Annin otec Otto Frank po svém návratu do Amsterodamu na konci války. V poznámce se tvrdí, že notář, který byl členem židovské rady, prozradil místo úkrytu Frankovy rodiny a další adresy, na kterých se ukrývali Židé. Zřejmě si tak chtěl zachránit vlastní život.
Nacisté objevili Annu a její rodinu a další osoby 4. srpna 1944 poté, co se téměř dva roky skrývali v tajném přístavku nad skladištěm u kanálu v Amsterodamu. Všichni byli deportováni a Anne zemřela ve věku 15 let v táboře Bergen-Belsen, který o měsíc později osvobodila britská armáda.
V minulých desetiletích byly jmenovány desítky podezřelých. Samotný památník Dům Anny Frankové dospěl ve svém posledním vyšetřování v roce 2016 k závěru, že je možné, že objevení tajného přístavku byla náhoda.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Anna Frankov=a