Tim Keller napsal více než 20 knih, včetně několika bestsellerů, ale nikdy však necítil větší „Boží vedení a pomoc“ než při psaní té poslední. Během boje s rakovinou slinivky napsal o smrti a vzkříšení.
Kniha, která vyšla pod anglickým názvem Hope in Times of Fear, je více než jen velikonoční kniha, vypráví o praktických důsledcích Kristova vzkříšení. Naděje v posmrtný život nemá být jen nějaký vzdálený cíl, ale má se projevovat v každodenním životě už tady na zemi. Americký konzervativní teolog ukazuje, jak prázdný hrob souvisí s teologií a posláním, spravedlností a rasou, vztahy a sexem, současnou bolestí a věčnou nadějí.
Související – Tim Keller: Choroba mně naučila úplné závislosti na Bohu
„Tato kniha je o smrti a vzkříšení. Takže pokaždé, když jsem psal, bylo to jako pořádat modlitební setkání s Bohem. Bylo to zároveň těžké a skvělé – ale vždy jsem během psaní cítil, jak Bůh se mnou jedná a pomáhá mi,“ řekl Keller v rozhovoru pro portál The Gospel Coalition, o jehož vznik se sám přičinil.
Keller vysvětlil, že téma marnotratného Boha je hlavním motivem většiny jeho knih, které reflektují zprávu o stvoření, pádu, vykoupení, obnově a zdůrazňuje Boží království, které už přišlo, ale ještě není naplněné.
Zakladatel newyorského sboru Redeemer, který zaznamenal fenomenální růst v srdci Manhattanu, ve své knize mluví o tom, jak v životě rozpoznat, co je to nejdůležitější a cesta k tomu často vede přes bolestivou zkušenost. „Biblické učení je, že cesta k nejlepším věcem nevede po lehké stezce, ale obvykle po náročné.“
Související – Timothy Keller o tom, jak kázat o pekle v dnešní postmoderní době
Tento kontrast mezi lehkými a těžkými zkušenostmi podle Kellera vychází z výkladu Lukáše 6, kde Ježíš říká, že „požehnaní“ jsou ti, kteří jsou chudí, hladoví, truchlící a jsou marginalizovaní; a „běda“ těm, kteří si uzurpují moc, úspěch či uznání.
Keller upozornil, že ve světle celé Bible to automaticky neznamená, že každý, kdo je úspěšný (bez ohledu na stav jeho srdce), je proklet a každý, kdo je chudý a je na okraji společnosti, je automaticky požehnán. Bůh však obecně dává sílu těm slabým. Rád pracuje přes zavržené a nemilované. A často přináší do životů křesťanů sílu, moudrost a spásu prostřednictvím utrpení. „Svět – a zejména naše moderní západní kultura – nechápe, jak utrpení a slabost mohou přinést požehnání,“ konstatoval.
Jak najít ten správní balanc ve zvěsti Bible o osvobození v kontrastu s bezbřehým životem „volnosti“ bez Boha, Keller použil příklad ryby žijící ve vodě, která jí dává prostor svobody, ale kdyby chtěla žít na souši, tak zemře. Stejně člověk byl stvořen pro „sebeobětování a oslavu a radost v Bohu, ne pro sobectví a nezávislost.“
Pokaždé, když posloucháme Boha, je to jako „smrt“. Umíráme své vlastní vůli a to bolí. Ale s pomocí Ducha svatého nás taková malá smrt vede k tomu, abychom se více podobali Kristu – a to je vzkříšení,“ přirovnal Keller život křesťana k obrazu smrti a vzkříšení, který byl vyjeven na Kristu. „Skutečná svoboda tedy přichází skrze umírání vlastní vůli a vzkříšení k novému životu.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. března 2021 Foto: CC Search – Tim Keller