Praha – Lidé si podle nemocničního kaplana Jana Koloucha, který působí v pražské Nemocnici Na Bulovce, často chtějí jenom popovídat. Setkává se tak i s lidmi, kteří v Boha nevěří. Nejvíc práce má na onkologii nebo v léčebně dlouhodobě nemocných, řekl v rozhovoru s ČTK. Na Bulovce byla dnes vysvěcena nemocniční kaple, o jejíž zřízení tamní kaplani usilovali deset let. Kromě pacientů a jejich blízkých má sloužit i personálu. Kaplani slouží ve většině nemocnic.
„Když jsem nastupoval, tak jsem si říkal, co tady budu dělat, když je tady málo věřicích lidí. Překvapilo mě, že je tu spousta lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou nevěřící, ale postupně, když se s nimi člověk baví, tak odkrývají to, že v něco věří. Nemyslí si, že všechno je náhoda,“ řekl Kolouch.
Nejčastěji dochází za pacienty z oddělení onkologie nebo léčebny dlouhodobě nemocných, kde jde i o dlouhodobé provázení. „Jsou to ale také třeba lidé, kteří mají před těžkým úrazem nebo operací a potřebují lidskou podporu. Někdy jde o motivaci, útěchu, někdy dojde i na duchovní rozhovory,“ dodal.
Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka je důležité, aby lidé, kteří mají komplikované onemocnění, byli v dobré psychické kondici a pracovali na uzdravení. „Procento lidí s vyznáním, kteří se identifikují jako věřící, je malé. Ale o služby kaplanů má zájem i velké množství lidí, kteří se věřící necítí, protože jim to psychicky pomáhá, je to uklidňující,“ řekl.
Také podle biskupského vikáře Jana Balíka, který kapli Božího milosrdenství posvětil, nemocní potřebují zdravotní i duchovní péči. „Zdravotní péče nabrala takovou kvalitu, že se trochu zapomíná na člověka a jeho duši,“ dodal.
Kaple je otevřena od 6:00 do 18:00, lidé tam mohou přijít a sami posedět. Vybavena byla díky sponzorům. „Dveře jsou uzpůsobené tomu, aby tam byl klid a ticho,“ uvedl Kolouch. Podle něj tam může mířit i zdravotnických personál, jehož práce je velmi strestující, když někdo chce být sám nebo se soustředit před nějakým výkonem. „Většinou, když chtějí hovořit s námi, tak si nás odchytnou na oddělení. Mám tam soukromé prostory, kde jim mohu naslouchat,“ doplnil.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: Wikipedie – Nemocnice Na Bulovce, ilustrační