Německo podniklo razie proti aktivitám radikálního hnutí Hamás

Berlín – Německá policie dnes ve čtyřech spolkových zemích podnikla razie v rámci prosazování zákazu aktivit palestinského radikálního hnutí Hamás a propalestinské sítě Samidún. Informovalo o tom spolkové ministerstvo vnitra. Činnost obou organizací zakázala ministryně vnitra Nancy Faeserová na počátku listopadu a zároveň přislíbila tvrdý postup proti dalším spolkům, které vystupují antisemitsky.

Ministerstvo vnitra informovalo o domovních prohlídkách v Berlíně, Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku, kde se policie zaměřila na 15 objektů. Hlavní těžiště policejních akcí bylo v německé metropoli.

SOUVISEJÍCÍNěmecko má podle ministryně vnitra problém s antisemitismem, a to i od muslimů

„Důsledně postupujeme proti islámským radikálům. Se zákazy Hamásu a Samidúnu jsme v Německu vyslali jasný signál, že nebudeme trpět žádné oslavování a podporu barbarského teroru Hamásu proti Izraeli,“ uvedla ráno Faeserová v prohlášení. „Islamisté a antisemité se nemohou a nesmí nikde cítit bezpečně. Takoví radikálové musí počítat s největší tvrdostí právního státu. Islamistickou scénu bedlivě sledujeme,“ dodala.

Deník Bild napsal, že v Bochumi policie vtrhla do jednoho z bytových domů, ve kterém žije lékař označovaný v německých médiích jako Ramy G. Ten na sociálních sítích vystupuje proti Izraeli a přes spolek Palestinské společenství Německo podporuje hnutí Hamás, dodal list.

Ve středu v Berlíně skončilo dvoudenní zasedání Německé islámské konference (DIK), což je fórum německé vlády pro dialog s muslimskou společností. Faeserová na něm prohlásila, že Německo má problém s antisemitismem, který vychází nejen od většinové společnosti, ale také od muslimů. Zdůraznila, že takové projevy nebude tolerovat, protože antisemitismus je největší hrozbou pro německou demokracii.

Hnutí Hamás již v minulosti zařadila Evropská unie na seznam teroristických organizací, což ovlivnilo i německé zákony. Ještě před listopadovým zákazem aktivit bylo v Německu zapovězeno vyvěšování vlajek a symbolů Hamásu. Nové opatření tak znamenalo především znemožnění veškerých akcí ve prospěch tohoto hnutí. V Německu zakázaná organizace Samidún se sama označuje jako podpůrná síť pro palestinské vězně, podle Faeserové ale pod tímto krytím šířila protiizraelskou a protižidovskou propagandu.

Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), což je název německé civilní kontrarozvědky, má Hamás v Německu asi 450 členů. Jejich aktivity se soustředí především na šíření propagandy a získávání financí. „Násilné akce Hamásu se v Německu zatím nedějí,“ poznamenalo ministerstvo vnitra.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. listopadu 2023 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář