Německo i Británie odsoudily návštěvu dvou izraelských ministrů na Chrámové hoře

Berlín – Německo i Británie dnes jako provokaci odsoudily úterní návštěvu dvojice izraelských krajně pravicových ministrů Itamara Ben Gvira a Jicchaka Wasserlaufa na Chrámové hoře. Podle Berlína ohrožuje status quo posvátných míst v Jeruzalémě. Uvedla to agentura Reuters. Už v úterý krok členů izraelské vlády kritizovaly i další země a mezinárodní organizace.

Při návštěvě ministrů na Chrámové hoře, která patří k nejposvátnějším místům judaismu i islámu, se část z několika tisíc lidí, kteří oba ministry doprovázeli, začala modlit, což je lidem s jiným než muslimským vyznáním na tomto místě zakázáno.

SOUVISEJÍCÍ Izraelští ministři navštívili Chrámovou horu, jejich doprovod se tam modlil

„Očekáváme od izraelské vlády, že zabrání takovýmto vědomým provokacím. Zejména v současné nanejvýš napjaté regionální situaci je takovéto rozdmýchávání nezodpovědné a dále zhoršuje bezpečnostní situaci,“ uvedla německá diplomacie.

Londýn se vyjádřil podobně. „Spojené království důrazně odsuzuje záměrně provokativní návštěvu ministra Ben Gvira na svatých místech v Jeruzalémě,“ uvedl na X ministr zahraničí David Lammy.

Na Chrámové hoře, nejposvátnějším místě judaismu a třetím nejposvátnějším místě islámu, panují striktní pravidla. Nemuslimští věřící tam mají zakázáno se modlit či nosit předměty pro své náboženské obřady. To se nelíbí nacionalistickému ministrovi Ben Gvirovi, který posvátné místo od vstupu do úřadu navštívil už několikrát.

Úterní návštěvu Chrámové hory pod taktovkou Ben Gvira odsoudily OSN, Evropská unie i Spojené státy. Mluvčí generálního tajemníka OSN Farhan Haq řekl, že se jedná o „zbytečnou provokaci“, která „ničemu nepomáhá“. OSN i americké ministerstvo zahraničí shodně uvedly, že se staví striktně proti jakýmkoli snahám změnit status quo jeruzalémských posvátných míst. Za provokaci označil návštěvu Chrámové hory také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Chrámová hora leží ve východním Jeruzalémě, jehož se Izrael spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se v roce 2005 na základě mírových dohod stáhl, východní Jeruzalém anektoval a na Západním břehu, který okupuje, vláda toleruje rozšiřování židovských osad, ačkoli je to podle mezinárodního práva nelegální.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Ben Gvir

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář