Elias je tajný konvertita z Íránu. Bál se mluvit o své nově nalezené víře v Krista, protože věděl, jak ostatní křesťané jsou za svou konverzi zatčeni, biti nebo dokonce zabiti. Teď v Německu čeká, jestli jeho příběhu uvěří úředník a dostane azyl. Christianity Today popisují jejich nelehký osud.
Elias se dozvěděl, že jednou z možností, jak by mohl volně praktikovat křesťanství, je hledat azyl v Evropě. Snil o tom, že tam se bude moci bez strachu veřejně svým křtem přihlásit ke své víře. A tak uprchl do Německa.
Když se tam dostal, požádal o azyl. Nyní Elias (není to jeho pravé jméno) čeká na rozhodnutí úřadu pro uprchlíky (BAMF). V podobné situaci není ani zdaleka sám.
Podle zprávy Open Doors z roku 2019 žádá v Německu o azyl na základě náboženského pronásledování 20 000 až 40 000 uprchlíků. V době probíhající debaty o migraci napříč Evropou vyzvala řada představitelů církve ke změnám v procesu hodnocení konverze u uprchlíků. V současné době BAMF posuzuje upřímnost konverze a závažnost potenciální hrozby v případě, pokud by se žadatel o azyl vrátil zpátky do rodné země. Problémem však je, že chybí jasná kritéria na hodnocení jednotlivých případů.
„Je to jako loterie,“ řekl v rozhovoru pro CT Gottfried Martens, luteránský farář z berlínské čtvrti Steglitz. Martens se ve své církvi stará o více než 1 000 pokřtěných íránských, afghánských a pákistánských křesťanů a na křest připravuje další stovky.
„Pokud jste v Postupimi, máte lepší šanci než v Berlíně,“ řekl. „V Berlíně zas máte větší šanci než v Düsseldorfu. V Hesensku máte téměř zaručenou jistotu udělení azylu. Záleží jen na tom, na jakého úředníka natrefíte.“
Martens chce, aby byl tento proces průhlednější. Připojil se proto k Německé evangelické alianci a Open Doors a požaduje standardizaci celého postupu a lepší spolupráci mezi vládou a církví.
Skeptici tvrdí, že konverze může být snadnou cestou k azylu. Ale Martens – který má praktické zkušenosti s tisíci uprchlíky – nesouhlasí. Tvrdí, že tento proces je intimní a důkladný. I když přiznává, že mohou existovat lidé, kteří se pokusí tento systém zneužít, on sám podrobí každého křesťana před křtem intenzivní přípravě, která by odhalila případné podvodníky. „Třicet procent procesem neprojde,“ dodal Martens.
BAMF často dochází k závěru, že pronásledování není skutečným problémem. Studie Open Doors zjistila, že přibližně 25 procent konvertitů má zamítnutou žádost o azyl.
Christianity Today dodávají, že konverze od islámu je trestným činem v Afghánistánu, Bruneji, Mauretánii, Kataru, Saúdské Arábii, Súdánu, Spojených arabských emirátech a Jemenu. V několika dalších zemích, včetně Íránu a Jordánska, to není formálně nezákonné, ale náboženské zákony lze použít k trestnímu stíhání lidí za odpadnutí od islámu.
„Obávám se, že moje vláda bude požadovat můj návrat, ale i tato vláda mě zneklidňuje,“ uvedl ke své složité situaci Elias. „V Íránu jsem považován za nepřítele, ale to platí také o Německu.“
„Nevím, co se se mnou stane,“ konstatoval. „Ale věřím v Ježíše. V jeho království jsem ochráněn. Je vždy se mnou, až do samého konce.“
Případ íránského křesťana z Velké Británie
Britská média v březnu 2019 informovala o případu íránského křesťana. Ministerstvo vnitra tehdy souhlasilo s přehodnocením žádosti o azyl poté, co bylo zjištěno, že oddělení žádost zamítlo na základě toho, že křesťanství prý není mírumilovné náboženství.
„Úřad se dohodl, že své odmítnutí zruší a přehodnotí žádost o azyl klienta a nabídne mu možnost předložit další prohlášení. Dobrý začátek, ale je zapotřebí více změn,“ napsal podle Catholic Herald Nathan Stevens advokát íránského křesťana.
Nathan Stevens zveřejnil první dopis, kterým v roce 2016 požádal o azyl v Británii. Žadatel sdělil ministerstvu vnitra, že jedním z důvodů, proč se obrátil ke křesťanství, bylo to, že náboženství je mírumilovnější než islám.
Stevens dodal, že doufá, že „tam bude skutečná změna, protože se nejedná pouze o tento jeden případ; je zde mnohem širší problém, který je třeba řešit.“
V dopise s odmítnutím azylu ministerstvo vnitra uvedlo několik veršů z Bible, které dokazují, že křesťanství nebylo mírumilovné, včetně veršů z Druhé a Třetí Mojžíšovy nebo z knihy Zjevení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. srpna 2020 Foto: Open Doors – křesťanská konvertitka Mary Mohammediová