San Salvador – Nejvyšší soud v Salvadoru povolil, aby se pokračovalo ve vyšetřování útoku z roku 1989, při kterém zahynulo šest jezuitů a další dvě osoby. Zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance, který vyšetřování zastavil, protože činy považoval za promlčené, uvedla dnes agentura DPA. Nejvyšší soud uvedl, že útok lze považovat za zločin proti lidskosti, který nepodléhá promlčení. Obžaloba chce v tomto případu postavit před soud bývalého prezidenta Alfreda Cristianiho a někdejší špičky armády.
Při útoku elitní armádní skupiny na sídlo Středoamerické univerzity (UCA) v San Salvadoru zahynulo v polovině listopadu 1989 šest jezuitů, z nichž pět pocházelo ze Španělska. Dalšími dvěma oběťmi byly hospodyně a její dcera. Případ vzbudil velký mezinárodní ohlas, pobouření vyvolal hlavně ve Španělsku.
Kvůli útoku stanulo před soudem v Salvadoru devět vojáků, z nichž sedm bylo osvobozeno. Dva dostali relativně nízké tresty. Případem se zabývala i španělská justice, která v roce 2020 odsoudila na 133 let vězení tehdejšího náměstka ministra obrany Inocenteho Orlanda Montana. Muže, kterého do Španělska vydaly Spojené státy, shledal soud vinným z „vraždy teroristického rázu“.
Španělský soud označil vraždu jezuitů za „státní terorismus“, kterého se dopouštěl bývalý prezident Cristiani a další činitelé jeho režimu, aby si udrželi svou pozici v mocenském aparátu země. Cristiani ale v minulosti odmítl, že by o útoku věděl předem.
V letech 1979 až 1992 zuřila v Salvadoru občanská vláda. Proti pravicové vládě podporované Spojenými státy a některými zeměmi Latinské Ameriky stáli levicoví partyzáni, jimž pomáhala Kuba a Nikaragua. Během konfliktu přišlo o život 75.000 lidí a dalších 8000 bylo prohlášeno za nezvěstné.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační