Prohloubení vztahu s Bohem, období modlitby, zdrženlivosti a duchovního růstu – to jsou témata, ke kterým jsou zvláštním způsobem zváni křesťané v postní době. Ta začíná Popeleční středou, která letos připadá na 5. března. Věřící si v tento den odnáší ze mše tradiční popelec na čele jako symbol pomíjivosti lidského života a naděje v život věčný. Čtyřicetidenní období vyvrcholí Velikonocemi, během kterých si křesťané připomínají umučení, smrt a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Kdo je pro mě Bůh, jak Ho do svého života pozvat a co mi možná brání v tom, abych se s Ním i já mohl plnohodnotně setkat? Příklad otázek, které by měly v postní době rezonovat v myšlenkách věřících, kteří se připravují na největší křesťanské svátky v roce – Velikonoce. Postní doba ale může být inspirací i pro všechny ostatní – vybízí totiž k pravdivé sebereflexi, zastavení se a zhodnocení toho, co je v našem životě opravdu důležité.
“Postní doba je často spojená s představenou trápení, odříkání a v dnešním světě obecně nepřitažlivým obrazem askeze. Měli bychom se na ni ale dívat opačnou optikou. Dnes už víme, že na jejím konci není smrt, ale život, proto se právě na něj a jeho radostné stránky můžeme soustředit. Popřemýšlet nad tím, jak zlepšit vztahy, udělat někomu radost, zapracovat na svých neduzích tak, abychom i my sami se sebou byli spokojeni a lépe se cítili,” vysvětluje biskup Pavel Konzbul.
Samotná Popeleční středa je dnem přísného půstu od masa. Při mši svaté kněží věřícím kreslí na čelo tzv. popelec – symbol pomíjivosti lidského života, odmítnutí hříchu a naděje v život věčný. Popel pochází tradičně z větviček a ratolestí (u nás nejčastěji tzv. kočiček, vrbových proutků) svěcených v předcházejícím roce na Květnou neděli (první den Svatého týdne, kdy Ježíš vjíždí do Jeruzaléma). Popeleční středa připadá na 40. den před Velkým pátkem (mimo neděle, které do postní doby pro svůj slavnostní charakter nespadají) – dnem připomínky ukřižování Ježíše Krista. Podobně jako advent má i postní doba fialovou liturgickou barvu, která má vyjadřovat kajícnost, lítost a touhu po nápravě.
“Pro mě dává půst smysl v momentě, kdy je opravdový, konkrétně zaměřený a vnitřně prožitý. Když nejde o nějakou pózu ani o to, aby mě s popelcem po středeční mši vidělo co nejvíc lidí. V Matoušově evangeliu se píše o tom, že bychom neměli být zasmušilí a ztrápení, ale měli bychom s radostí svědčit o tom, že je Bůh živý. Pokud mi v tom brání nějaká vnitřní nesvoboda, závislost, sklon k šíření pomluv nebo sobectví ve vztazích, pak je mým úkolem se jich zbavit, a naopak se zaměřit na to, co mě přiblíží jak k Bohu, tak k lidem,” dodává Miroslav Kulifaj, farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě.
Na mši na Popeleční středu zve brněnské biskupství do kterékoli z farností napříč diecézí, v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně ji bude sloužit biskup Pavel Konzbul v 17:30.
Autor: Tisková zpráva Datum: 4. března 2025 Foto:TZ
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Tel.: