„Bude zde prostor pro nové hlasy, bude zde prostor pro překvapení?“ zeptal se Valdir Steuernagel v projevu, který přednesl na setkání latinskoamerických vedoucích představitelů před čtvrtým celosvětovým kongresem Lausanne (Lausanne 4) v jihokorejském Soulu-Inčchonu, který začal v neděli.
Steuernagel vyzval k obnovenému potvrzení evangelikální identity a povzbudil k novým rozhovorům za účasti evangelikálních vedoucích ze všech částí světa a vysledoval historii hnutí od jeho počátků v roce 1974.
SOUVISEJÍCÍ – Lausanne 4: Michael Oh odhaluje nejnebezpečnější slova, která ovlivňují globální církev
Připomněl významné průlomy i přetrvávající napětí, nabídl nové a nadčasové pohledy na globální misie a uznal, že úkol Velkého poslání stále není dokončen. Na závěr se modlil za kongres, který má být významnou událostí v dějinách církve.
Ještě v září 2023 svolali regionální vedoucí představitelé Lausannského hnutí v Latinské Americe konzultaci do uruguayského Montevidea, na které vystoupili Valdir Steuernagel, Norberto Saracco (Argentina), Karen Bomilcar (Brazílie) a Jaime Memory (Velká Británie). Jednalo se o součást přípravy na Lausanne 4, kde každý region provede účastníky procesem, který je připraví na celosvětovou akci, na níž bude přibližně 5 000 křesťanských vedoucích ze všech koutů světa řešit strategii světové misie.
Steuernagelův projev vystihl perspektivu regionu natolik dobře, že World Vision Latin America společně s regionálním vedením Lausanne vydala upravenou verzi v angličtině, která by mohla být podnětem k rozhovoru nejen pro Latinoameričany, ale i pro účastníky z celého světa.
Steuernagel, významný teolog a uznávaný brazilský evangelikální vedoucí, byl několik let členem ústředního výboru Lausanne a toto hnutí důvěrně zná. Byl také předsedou Mezinárodní rady World Vision a členem Mezinárodní rady Světové evangelikální aliance, kromě různých dalších funkcí, které zastával po desetiletí své služby.
Historie a duch Lausanne
„Lausannské hnutí bylo po desetiletí součástí mého života. Jsem jakési ‚dítě Lausanne‘, i když opožděné,“ řekl podle The Christian Post Steuernagel s tím, že nebyl přítomen Mezinárodnímu kongresu o světové evangelizaci, který se konal v roce 1974 ve švýcarském městě Lausanne a který je dnes označován jako Lausanne 1.
SOUVISEJÍCÍ – Před 50 lety se v Lausanne konal klíčový kongres o celosvětové misii
Na této celosvětové akci, kterou svolali Billy Graham a Jack Dyan, se sešlo 2300 účastníků ze 150 zemí a pod vedením teologa Johna Stotta vznikla přelomová Lausannská úmluva, která má vliv dodnes.
„Lausanne 1 bylo vskutku závanem Ducha, který překvapil širší křesťanskou rodinu a zanechal stopu v evangelikálním světě, který se již tehdy formoval jako významný proud v rámci světového křesťanského společenství,“ řekl Steuernagel.
Tato událost „katapultovala evangelikální svět, a to jak uvnitř, tak navenek, k novému sebepojetí, k dosud nepoznanému zviditelnění a k potřebě stát se partnerem v dialogu s ostatními křesťanskými skupinami i se současným světem jako takovým“.
Přišlo to v době zvýšené misijní činnosti, růstu církve, rozšiřující se mobilizace zdrojů a nástupu mezinárodních vedoucích a respektovaných osobností, jako byl například zesnulý Graham.
„Evangelikálové nyní plnili stadiony, oslovovali velké publikum a využívali televizi stejně jako dříve rozhlas,“ řekl Steuernagel a poznamenal, že Gallupova zpráva označila rok 1966 za ‚rok evangelikálů‘ v Severní Americe.
S příchodem roku 1974 se však ukázalo, že se skutečně jedná o celosvětový fenomén, „neboť evangelikální církev vzkvétala na mnoha dalších místech, zejména v různých afrických zemích, v mnoha zemích Latinské Ameriky a v některých asijských zemích“.
Lausanne 1 tuto změnu na této akci rozpoznalo a přizpůsobilo se současnému světu, což bylo vyjádřeno v Lausannské úmluvě.
Steuernagel zdůraznil, že se tak stalo „v evangelikálním stylu. Stylem, který nikdy neuvažoval o tom, že by se vzdal své identity, a proto potvrzoval ústřední postavení Ježíše, autoritu Písma, lidskou hříšnost, misijní poslání církve a naději na nové nebe a novou zemi.“
Na této události se však také stalo to, že „brána byla otevřena novým rozhovorům“ a „otevřena pro zdůraznění identity a misie“, řekl, protože severoamerické misijní a evangelizační organizace se stále více stávaly mezinárodními, zatímco národní církve vnášely do rozhovorů nové perspektivy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 25. září 2024 Foto: Lausanne – Steuernagel