Nákazy se bojí i Jeruzalém, svaté místo křesťanů, muslimů a židů

Jeruzalém – Obavy z šíření nebezpečné nákazy se nevyhnuly ani historické části Jeruzaléma s jeho nejnavštěvovanějšími památkami. Správci Chrámu Božího hrobu, který je pro mnohé křesťany hlavním poutním místem ve městě, vyzvali věřící, aby vzájemně dodržovali bezpečnou vzdálenost a „vyhnuli se jakémukoli fyzickému kontaktu včetně doteků a polibků zdí, relikvií, ornátů nebo dohlížejícího personálu“.

Do chrámu smějí poutníci vejít nanejvýš v počtu deseti a udržovat mají mezi sebou vzdálenost nejméně dvou metrů. „Chrám Božího hrobu je místem naděje, že víra přemůže pochybnosti, světlo potlačí tmu a život zvítězí nad smrtí,“ uvedla v prohlášení správa kostela.

S blížícími se velikonočními svátky, hlavními pro křesťanský svět, se obvykle zaplněné město v důsledku epidemie změnilo. Ulice jsou poloprázdné, k omezujícím opatřením přistoupili i v Nazaretu a Betlémě. Tamní Bazilika Narození Páně v místě údajného narození Ježíše Krista je uzavřená.

Omezením čelí v Jeruzalémě i muslimové a židé. Mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější v islámském světě, v pátek omezila pravidelné modlitby, které se tentokrát odehrály jen pod širým nebem. U Zdi nářků, nejposvátnějšího místa židovských věřících, byly zakázány náboženské obřady a věřící zeď nesmějí líbat.

V Izraeli bylo dosud zaznamenáno 883 osob s chorobou COVID-19. Nemoci zatím jedna z nich podlehla. Na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy je 52 nakažených.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 21. března 2020  Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář