Náhodný objev v římském podzemí osvětluje život rané církve

Vatikán – V roce 1578 byl v Římě náhodou učiněn důležitý objev křesťanské historie. Na Via Salaria byl nalezen vchod do římských katakomb. První, kdo podzemí prozkoumal, byl v roce 1593 archeolog Antonio Bosio, který objevu zasvětil svůj život a zdokumentoval jej v knize Roma Sotterranea, která byla publikována po jeho smrti.

Římským křesťanům 3. století bylo zakázáno pohřbívat své mrtvé na běžných hřbitovech. Místo toho museli využívat katakomby určené především chudým obyvatelům. Komplexní síť tunelů pod městem nabídla zajímavý náhled do života prvních křesťanů. Odhalen byl nejen jejich přístup k životu a smrti, ale také kreativní přístup k používání symbolů.

Náhrobky křesťané označovali nejen jmény zesnulých, ale zdobili také znaky a biblickými obrazy, které dnes pomáhají badatelům porozumět, jak první křesťané chápali život a smrt. Jedním z oblíbených symbolů byl „dobrý pastýř“ s ovečkou na zádech. Ilustruje Žalm 23, který popisuje Pána jako pastýře, který provádí své věrné dokonce i roklí šeré smrti, a slibuje, že „do Hospodinova domu se budu vracet do nejdelších časů“, což má pro křesťany zvláštní význam. Jak poznamenala Gabriele Finaldi v knize Obraz Krista, pastýř nabízí útěchu a symbolizuje spasitele, který garantuje zaopatření i v bolesti smrti.

Jiným častým symbolem je obraz ryby (Ichtys), jehož nejstarší vyobrazení sahají až do druhého století. Ichtys je řeckým pojmenováním ryby, zároveň ale také akronymem slovního spojení „Ježíš Kristus, Syn Boží, Spasitel“. Obraz ryby byl proto rafinovaným symbolem křesťanského vyznání. Bylo to označení plné potenciálních významů – Svatý Augustin například později napsal, že Kristus byl Ichtys, který ve vtělení sestoupil do hlubin smrtelnosti, jako ryba sestupuje do vody.

Mnoho náhrobních desek v katakombách bylo zrestaurováno a umístěno do vatikánských muzeí jako důkaz života první církve ještě před tím, než se křesťanství stalo oficiálním náboženstvím Římské říše.

 

Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons, Kristus učitel, ilustrační

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář