Velehrad – Turistické centrum na Velehradě dnes otevřelo výstavu Masaryk a Svatá země. Připomíná cestu prvního československého prezidenta do Palestiny v roce 1927, věnuje se i jeho vztahu k židovství. Do obce na Uherskohradišťsku, která dnes a ve čtvrtek hostí Dny lidí dobré vůle, expozici zapůjčilo izraelské velvyslanectví. Výstava je připomínkou okamžiků první republiky, a zapadá tak do letošních oslav sta let od vzniku Československa, řekl při vernisáži velehradský starosta Aleš Mergental (nez.).
Podle Liat Wexelmanové z izraelského velvyslanectví byli Tomáš Garrigue Masaryk a jeho syn Jan Masaryk tradičně velkými příznivci židovství a sionismu. „Prezident Masaryk navštívil Svatou zemi v době, kdy byl samostatný stát Izrael pouze snem. Jak je vidět na fotkách, nadšení lidí z jeho návštěvy bylo veliké. O 20 let později se Jan Masaryk jako ministr zahraničí velkou měrou zasloužil o vznik Izraele,“ uvedla Wexelmanová.
Z 15 informačních panelů se návštěvníci dozví nejen zajímavosti o Masarykově cestě do Palestiny. Upozorňují i na jeho postoje v době takzvané hilsneriády, která navazovala na proces se Židem Leopoldem Hilsnerem podezřelým z vraždy dívky Anežky Hrůzové. Případ tehdy vyvolal vlnu antisemitismu, proti níž Tomáš Garrigue Masaryk bojoval. Texty a fotografie výstavy se dále věnují také vztahu československé diplomacie k Palestině a působení Jana Masaryka v úřadu ministra. Výstava potrvá do 22. července.
První den slavností tradičně zakončí od 19:30 koncert Večer lidí dobré vůle, při kterém se představí dva charitativní projekty. Vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Hana Zagorová, kapela Mirai nebo Vašo Patejdl. Čtvrteční program vyvrcholí od 10:30 slavnostní poutní mší. Jejím hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Autor: ČTK Foto: Wikipedie, T.G. Masaryk, ilustrační