Řím – Na celkem 80 let poslal do vězení soud na Sicílii 39 lidí kvůli tomu, že v roce 2016 odchýlili velkopáteční procesí z plánované trasy tak, aby se zastavilo u domu mafiánského bosse. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podobné incidenty nejsou na jihu Itálie výjimečné a arcibiskup ze sicilské Katánie nyní vyjádřil naději, že verdikt soudu odradí další iniciátory podobných akcí.
„Neměli byste nikdy vzývat Boha, ani jeho jméno. On zcela jistě není na straně mafiánů, kteří jsou násilničtí a bezohlední,“ uvedl arcibiskup Luigi Renna. „Tento verdikt určitě způsobí lidem utrpení, ale doufám, že toto utrpení přinese své ovoce,“ dodal.
SOUVISEJÍCÍ – Bývalý mafián: Pistoli jsem hodil do Rýna
Událost, kvůli níž dnes soud v Caltagirone vynesl tresty vězení od šesti měsíců do tří let, se stala na Velikonoce v březnu 2016 v obci San Michele Di Ganzaria, která má asi tři tisíce obyvatel. Místní tehdy nesli sochu Ježíše Krista v tradičním procesí, když je zastavila skupina lidí a donutila je změnit trasu směrem k domu mafiánského bosse. Francesco La Rocca je ve vězení, kde má zůstat na doživotí. Procesí proto pozdravila jeho manželka.
Starosta obce a místní kněz tehdy odmítli pokračovat v procesí se změněnou trasou a na iniciátory změny pak podali stížnost. Skupina byla obžalována z narušení církevní akce a podněcování ke zločinu. Osm hlavních organizátorů odklonu procesí k domu mafiána dostalo tříleté tresty, ostatní dostali tresty nižší.
Vatikán se za papeže Františka snaží najít způsob, jak zavřít dveře církve mafiánům. Podle biskupa Franceska Olivy, který se z pověření papeže jako jeden z církevních činitelů o to snaží a který za to čelí výhrůžkám, trvá blízkost mafie a církve desetiletí, a to zejména na Sicílii (mafie Cosa Nostra), v oblasti Neapole (Camorra) či v Apulii (organizace Sacra Corona Unita). Podle Olivy Camorra léta ovládala i některé farnosti a nebylo neobvyklé, že se zejména na jihu země církevní procesí zastavovala u domů mafiánských bossů.
Papež František už rok poté, co se stal hlavou katolické církve, hovořil o exkomunikaci mafiánů, a to příznačně v jihoitalské Kalábrii, kde působí mocná mafie ‚Ndrangheta. „Ti, kteří následují tuto cestu zla, jak to činí mafiáni, nejsou přijati Bohem. Jsou exkomunikováni,“ prohlásil v červnu 2014 papež před desetitisíci lidmi při mši pod širým nebem u města Cassano all’Ionio. Loni Vatikán vytvořil komisi, složenou z duchovních, právníků či expertů na boj s mafií, která má najít způsob, jak mafiány z církve exkomunikovat.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační