Washington – Přední koptský arcibiskup řekl, že křesťané musí „kráčet v botách“ těch, kteří čelí globálnímu pronásledování, a zároveň překonat „falešné“ rozdělení mezi východními církvemi a Západem.
„Jako křesťané věříme, že naším příkladem a obhájcem je Kristus, který přišel na zem a pokorně chodil v našich botách.“
„A pokud se chystáme obhajovat jiné, musíme také chodit v jejich botách, ať už jsou na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe nebo jihovýchodní Asii nebo kdekoli jinde,“ řekl koptský arcibiskup Angaelos z Londýna pro CNA v rozhovoru minulý týden.
„Myslím, že jednou z falešných překážek, které máme, je mentalita křesťanů Východu a Západu. Křesťan je křesťan. Tělo Kristovo je Tělo Kristovo,“ dodal.
Arcibiskup Angaelos hovořil s CNA na konferenci Advance Religious Freedom, pořádané ministerstvem zahraničí USA ve Washingtonu od 15. do 19. července.
Setkání se zúčastnili náboženští a občanští představitelé z celého světa, aby diskutovali o náboženském pronásledování a strategiích na podporu a obranu náboženské svobody.
Arcibiskup dále řekl, že uprchlická krize byla jen „vzdáleným jevem,“ ale nyní „se západní země musí vypořádat se situací, a tak se stala urgentnější a srozumitelnější“ a pomáhá upřít pozornost na uprchlickou krizi.
Podle Pew Research Center jsou křesťané pronásledováni ve více zemích než kterákoli jiná náboženská skupina. Jedná se o 144 různých zemí, kde jsou pronásledováni, vězněni, mučeni nebo zabíjeni pro svou víru, dodává CNA.
Křesťané na Západě se musí aktivně „angažovat“ při pomoci pronásledovaným bratrům a sestrám a „mluvit s lidmi, vidět, co potřebují a jak být nápomocni, spíše než co si myslíme, že potřebují,“ poznamenal Angaelos.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 29. července 2019 Foto: Wikimedia Commons
1 Komentář
Jiří Aron
Smutné je, že o pomoci pronásledovaným křesťanům se více píše, než koná. Církve v západních zemích jsou, obecně, v duchovním rozkladu a jejich hlavní vedoucí více energie věnují získání přízně tohoto světa (účast na politických akcích, vzájemnému náboženskému sjednocování – „podívejte se na nás, nás věřících v … je opravdu hodně!“, dále podstatná většina aktivit současného papeže atd.), než přízně Pána Ježíše Krista.
Moc potřebujeme, aby nám Bůh v tomto zaměření se dal pokání a změnu smýšlení. On je věrný, i když my jsme nevěrní