Praha – V katedrále svatého Víta v Praze se 21. listopadu uskuteční koncert na podporu dostavby svatovítských varhan, na kterém se představí více než 200 účinkujících. Na čtvrtém benefičním koncertu se představí Český národní symfonický orchestr, operní pěvci Kateřina Knežíková, Adam Plachetka, Rafael Alvarez, Petra Alvarez Šimková, dětský pěvecký sbor Paleček, tanečníci ze ZUŠ Ústí nad Orlicí a Litomyšle, dirigent Jan Kučera nebo zpěvák Jan Smigmator. ČTK o tom za organizátory informoval Lukáš Koutník.
Z důvodu omezené kapacity katedrály bude možné koncert sledovat pouze jako živý přenos České televize a Českého rozhlasu.
SOUVISEJÍCÍ – V kostelících pod Lipnicí na Havlíčkobrodsku bude putovní koncert duchovní hudby
„Koncert se koná u příležitosti výročí položení základního kamene katedrály Janem Lucemburským a Arnoštem z Pardubic a také v předvečer svátku svaté Cecilie, patronky muzikantů. S celkovým počtem přes dvě stovky účinkujících se jedná o největší akci, kterou spoluorganizuje Nadační fond Svatovítské varhany a Společenství svatovítské katedrály,“ uvedl Koutník.
Varhany jsou posledním krokem, který zbývá po 700 letech stavby katedrály sv. Víta učinit, aby byla stavba symbolicky dokončena. Prostředky na jejich zhotovení poskytl již císař Ferdinand I., záměr jejich zhotovení však nebyl nikdy naplněn a pro varhany určená kruchta zůstávala prázdná i po dokončení katedrály v roce 1929. Prozatímní Mölzerovy varhany, které v katedrále v současnosti hrají, byly již v době svého vzniku v roce 1929 pojaty jako provizorní.
Do celonárodní sbírky, která začala před osmi lety, se zapojilo přes 15.000 dárců a a společně vybrali více než 98 milionů korun. Během koncertu se připomenou možnosti dárcovství, aktuální stav sbírky i harmonogram dokončení varhan.
Varhanář Gerhard Grenzing, který vyhrál v roce 2017 na zhotovení varhan mezinárodní soutěž, zatím dostal zálohu ve výši asi poloviny ceny. Původní smlouva počítala s tím, že varhany budou v katedrále v roce 2019. Zdržení ale způsobilo mnoho aspektů od nepředvídatelných technických komplikací po epidemii koronaviru.
Projekt je složitý také tím, že se varhany staví do objektu se středověkými základy a památkáři musejí každý zásah do něj povolit. Kvůli hmotnosti nástroje je třeba zpevnit kruchtu nad vchodem do chrámu, kde budou varhany stát. Během projektu se měnil rozsah potřebných úprav.
Nový nástroj bude mít čtyři manuály s pedálem a celkem 96 rejstříků. Nejmenší píšťala bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší přesáhne délku sedmi metrů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 14. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační