Na osudy Židů upozorňují v ulicích České Lípy mosazné tabulky v dlažbě

Česká Lípa – Mosazné tabulky zasazené v dlažbě upozorňují v ulicích České Lípy na osudy Židů, kteří tu před druhou světovou válkou žili. K devíti tabulkám zasazeným do chodníků před třemi lety ve čtvrtek přibylo dalších pět. Tabulky se jmény a daty připomínají pět obyvatel města, kteří zemřeli v koncentračních táborech a domů se už nikdy nevrátili. Město si tak připomíná původní početnou židovskou komunitu. ČTK to u příležitosti jejich dnešního odhalení řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

„Židé byli před válkou nedílnou součástí města, žila zde poměrně početná židovská komunita. Jejich stopy bohužel nevratně smazala válka, násilné deportace a smrt v koncentračních táborech. Je nutné si připomínat i temné chvíle našich dějin, protože je třeba, aby se z nich mladá generace poučila a nedopustila, aby se něco podobného někdy opakovalo. Díky tabulkám se jmény zemřelých Židů vsazeným do českolipských chodníků se tito lidé znovu stávají součástí našich běžných životů,“ doplnila českolipská starostka Jitka Volfová (ANO).

Tento den nezvolila radnice pro odhalení dalších jmen náhodou. „6. května 1945 bylo na českolipském vlakovém nádraží z vagonu vyneseno 17 těl židovských obětí pochodu smrti z tábora Schwarzheide do Terezína. Na počest této smutné události město v minulosti pořádalo vzpomínkovou akci s názvem ‚Česká Lípa židovská‘. Vzhledem k platným protiepidemickým opatřením tuto akci letos pořádat nelze, proto si tento den připomínáme alespoň takhle symbolicky,“ řekla mluvčí.

Inspirací pro umístění tabulek se staly Kameny zmizelých. Jinak také stolpersteine – dlažební kostky s mosazným povrchem zasazené do chodníků podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Ten s myšlenkou pamětního kamene vsazeného do chodníku před domy obětí holokaustu přišel v roce 1992. Před radnici v Kolíně nad Rýnem umístil první kámen, o který je třeba „klopýtnout pohledem“. Od té doby se podobné kameny vsazují do dlažby po celé Evropě.

Českolipskou židovskou komunitu by měl připomenout také speciální leták, který připravuje Regionální turistické informační centrum Česká Lípa. „Na textech spolupracovali českolipští historici Ladislav Smejkal a Tomáš Cidlina. Leták bude ve třech jazycích – češtině, němčině a angličtině a poučí zájemce o historii židovského obyvatelstva v našem městě nebo o židovských památkách,“ dodala Kňákal Brožová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Česká Lípa

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Tak nevím, zda ukrást nápad Stolpersteine je to pravé ořechové .. místo požádat o zhotovení kamenů zmizelých autora. Je to takové „české“ .. že, paní Volfová z ANO ?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář