Na Den židovských památek bude přístupná synagoga v Luži

Pardubice – Na Den židovských památek 12. srpna bude v Pardubickém kraji přístupných pět míst. Je mezi nimi i synagoga v Luži na Chrudimsku. Její celková rekonstrukce je téměř dokončena, zbývá provést menší interiérové a venkovní úpravy, uvedli organizátoři na webu akce.

Synagoga v Jeronýmově ulici jihozápadně od náměstí byla postavena roku 1780 jako náhrada za starší synagogu z roku 1612. Budova s klasicistním štítem, s vyvýšenou středovou zděnou bimou, kamennou ženskou galerií a téměř nedotčeným původním mobiliářem byla před válkou naposledy opravena roku 1935. Bohoslužebným účelům sloužila do druhé světové války, pak byla využita jako sušárna kožek. Od roku 1992 ji Židovská obec v Praze opravuje. Nejvážnější poškození představovala zborcená kamenná opěrná zeď, která zvenčí do poloviny zavalila severní a východní stranu synagogy. Roku 1996 byla odkryta geniza, místo, kde se uchovávají veškeré texty obsahující jedno z Božích jmen, se zajímavými a z historického hlediska cennými nálezy. Po obnově bude synagoga sloužit kulturním účelům.

Kromě modlitebny v Luži si zájemci budou moci v regionu prohlédnout čtyři židovské hřbitovy v Heřmanově Městci, Pardubicích, Žamberku a Luži. Nejstarší a největší je první z nich, v písemných pramenech je doložen v 16. století. Byl nejméně pětkrát rozšiřován, naposledy roku 1838, kdy dosáhl konečné velikosti 3972 metrů čtverečních. Na ploše se nalézá ve 21 nestejně dlouhých řadách 1077 náhrobních kamenů, z nichž nejstarší čitelný pochází z roku 1647. Zdejší náhrobky jsou výtečným příkladem vývoje náhrobků východočeských židovských hřbitovů, typickou ukázkou jsou asymetrické stély a bohatá symbolika. Průběžná údržba heřmanoměsteckého hřbitova stále pokračuje.

 

Autor: ČTK  Foto: Wkipedie, synagoga v Luži

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář