Muzeum umění vystavuje nejcennější rukopisy arcibiskupství ve Zdíkově paláci

Olomouc – Nejcennějším rukopisům z devátého až 16. století pocházejícím se sbírek olomouckého arcibiskupství je věnována nová výstava Muzea umění v prostorách Zdíkova paláce v Olomouci. Nechybí na ní například nejstarší rukopis z Kroměřížské zámecké knihovny – francouzský Gregoriánský sakramentář z druhé poloviny devátého století, francouzská bible ze 13. století nebo česká Bible Duchka z Mníšku z roku 1433. Výstava je umístěna v kapli sv. Jana Křtitele a potrvá do konce října, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Na začátku října bude obměněna.

„Pro výstavu jsme vybrali obsahově nejzajímavější anebo výzdobou nejkrásnější středověké a raně novověké rukopisy ze sbírek knihovny arcibiskupského zámku v Kroměříži, tyto rukopisy vznikly v rozmezí devátého až 16. století,“ řekla ČTK kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.

SOUVISEJÍCÍKnihovna Billyho Grahama dosáhla významného milníku

Kvůli cennosti vystavených exponátů musí muzeum dodržet přísné podmínky. „Musíme dodržovat nízkou hladinu osvětlení a také přiměřenou teplotu, což se dnes vzhledem k horkému počasí úplně nepodařilo, ale věřím, že se to srovná. Dodržet musíme také relativní vlhkost vzduchu 50 procent. Právě tyto přísné klimatické podmínky pro vystavení středověkých rukopisů vedou k tomu, že se výstava prostřídá, takže 1. října se návštěvníci budou moci podívat zase na další část exponátů,“ doplnila Hrbáčová.

Mnoho z vystavených děl bylo nově autorsky určeno nebo datováno během podrobného studia sbírky kroměřížských rukopisů. Zastoupena jsou v ní nejčastěji liturgická díla, ať už jsou to chorální knihy či bible, ale také modlitební knihy malého formátu. Knihovna uchovává i teologické spisy, právnické kodexy a knihy věnované astrologii, logice a lékařství.

Mezi vystavenými exponáty nechybí například kniha Jádro lékařské z roku 1542, astrologické traktáty ze 16. století, drobná Kniha hodinek ze 70. let 15. století nebo rozměrné Dominikánské antifonáře z 13. a 16. století.

Vzácné rukopisy muzeum vystavuje v kapli sv. Jana Křtitele, která byla postavena v první polovině 15. století jako budova kapitulní knihovny. Návštěvníci uvidí exponáty ve vitrínách, ale mají možnost jimi i virtuálně listovat. Všechny rukopisy kroměřížské knihovny jsou digitalizované a součástí každého z nich je QR kód s odkazem na konkrétní dílo. Zájemci si mohou odkaz načíst telefonem a celý rukopis si prohlédnout.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. září 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář