Haag – Muslimové v Nizozemsku vyjádřili šok nad vítězstvím protiislámské strany krajně pravicového populisty Geerta Wilderse ve volbách, píše dnes agentura Reuters a dokládá to ohlasy některých zástupců muslimské komunity. Muslimové tvoří zhruba pět procent osmnáctimilionové nizozemské populace a Wilders dříve vyzýval k zákazu mešit a koránu v zemi.
Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV) předčili všechna očekávání a ve středečních parlamentních volbách si zajistili 37 ze 150 míst v nizozemském parlamentu. PVV porazila alianci sociálních demokratů a zelených i konzervativce odcházejícího premiéra Marka Rutteho.
„Tyto volební výsledky jsou pro nizozemské muslimy šokující. Nečekali jsme, že taková strana s programem, který je proti základním principům právního státu, bude tak úspěšná,“ řekl Muhsin Koktas z muslimské organizace CMO.
SOUVISEJÍCÍ – Nizozemsko: Na konferenci s názvem Probuzení se sešlo více než 60 000 lidí
„Byla to velká rána, kterou musím vstřebat,“ řekl Reuters 45letý Abessamad Taheri, komunitní pracovník v Schilderswijku, multietnické čtvrti Haagu. Převládající emocí je podle Taheriho zklamání.
„Částečně je vzkaz takový, že mnoho lidí je xenofobních a nechtějí cizince nebo muslimy. Ale jiná zpráva je ta, že lidé jsou velmi zklamáni ze třinácti let Rutteho vlády,“ dodal Taheri, který je členem sociálnědemokratické Strany práce (PvdA). Zároveň dodal, že to nedokáže oddělit od všech „nestydatostí“, které Wilders řekl o zákazu muslimských šátků nebo uzavírání mešit.
Wilders po svém překvapivém volebním vítězství řekl, že chce být premiérem všech Nizozemců, ale tím zjevně podle Reuters neutišil obavy z toho, co by mohl činit později.
Šokován je z Wildersova vítězství i 41letý řemeslník Mehdi Koc. „Pokud řeknete Wildersovi ´ano´ nyní, pak mu budete muset říct ´ano´ i později, až uzavře všechny mešity, protože pak to nemůžete vzít zpět,“ tvrdí Koc a varuje, že Wilders nepustí ze zřetele své konečné cíle.
Někteří muslimové se však domnívají, že nizozemský systém koaličního vládnutí znamená, že Wilders bude muset činit kompromisy ohledně svých nejradikálnějších názorů, což předpokládají také političtí analytici. „Nebude dělat zákony sám, ostatní se připojí a budou muset spolupracovat,“ doufá 54letý Kemal Yildiz. „Bude to dobré,“ cituje ho Reuters.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 24. listopadu 2023 Foto: screenshot YouTube – Geert Wilders