Praha/Olomouc – Ministerstvo práce začalo posuzovat podnět k přezkoumání udělené registrace spolku Druhá míle, který chce na Svatém Kopečku u Olomouce provozovat zařízení pro propuštěné vězně. Podle výsledků úřad přistoupí k dalším krokům. ČTK to sdělil vedoucí ministerského oddělení mediální komunikace Jakub Augusta. Podnět k přezkumu registrace podali ministerstvu nespokojení obyvatelé, kteří proti vzniku centra protestují.
„Můžeme potvrdit, že ministerstvo práce a sociálních věcí minulý týden obdrželo podnět k přezkumnému řízení ve věci rozhodnutí krajského úřadu Olomouckého kraje ohledně spolku Druhá míle. V současné chvíli se jím zabýváme a posuzujeme, zda je podnět k zahájení přezkumného řízení důvodný. Poté bude možné případně přistoupit k dalším krokům,“ uvedl Augusta. Neupřesnil, kdy by mohlo být jasno o dalším postupu.
SOUVISEJÍCÍ – Obyvatel Svatého Kopečku žádá o prověření registrace zařízení pro bývalé vězně
Spolek získal loni v září od hejtmanství registraci k poskytování sociálních služeb. Oznámil, že chystá přijetí prvních klientů. Zařízení je v objektu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL). Postupně by v něm mohlo být až 12 propuštěných vězňů. Mají se v něm při ročním pobytu připravit na návrat do běžného života. Pracovat mají v ALSOL i jinde.
Proti zařízení protestují místní. Petici proti vzniku centra podepsalo přes tisíc lidí. Nespokojené obyvatele zastupuje advokát Květoslav Hlína. Na čtvrtečním veřejném shromáždění řekl, že podnět ministerstvu podal. „Máme za to, že registrace je možná v rozporu se zákonem o sociálních službách,“ uvedl Hlína. Řekl, že spolek dostatečně neprezentoval náplň činnosti zařízení pro propuštěné vězně ani financování provozu. V zařízení podle advokáta teď pobývá jeden klient. Primátorova náměstkyně Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc) řekla, že radnice zařízení nezařadí do sítě sociálních služeb, nebude tedy moci získat dotace.
Zaměřit se na práci s vězni doporučuje ve svém materiálu s 37 opatřeními na podporu ekonomického růstu v Česku Národní ekonomická rada vlády (NERV). Poukazuje na vysoký počet vězněných a velkou recidivu. Jako jednu z příčin zmiňuje špatně nastavenou asistenci po ukončení trestu a prevenci. Podle NERV je třeba do podpůrných služeb pro vězně investovat. Návrat do běžného života a na pracovní trh by státu přinesl příjem z daní a odvodů, snížil riziko patologických jevů i chudoby, zlepšil situaci rodin propuštěných a zpřetrhal „generační přenos“ kriminality, uvedla rada.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 26. ledna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační